Czwartek, 08 grudnia 202208/12/2022

Okazał podrobione prawo jazdy na wszystkie kategorie. Sprawa wyszła na jaw podczas kontroli ZDJĘCIA

Pobytem w areszcie zakończyła policyjna kontrola drogowa dla 41-letniego kierowcy forda. Jego pojazd nie miał aktualnych badań technicznych, a sam kierujący wylegitymował się podrobionym prawem jazdy na wszystkie możliwe kategorie. Jak by tego było mało, mężczyzna wsiadł do auta w stanie po użyciu alkoholu.

Policjanci z wrocławskiej drogówki podczas patrolu jednej z ulic stolicy Dolnego Śląska zwrócili uwagę na kierującego osobowym fordem.

Po opuszczeniu szyby, mundurowi od razu wyczuli silną woń alkoholu. Badanie alkomatem wykazało ponad 0,3 promila alkoholu w organizmie 41-letniego kierowcy. Dokument prawa jazdy, który kierujący fordem wręczył funkcjonariuszom, również wzbudził ich podejrzenia.

Potwierdziło to badanie przy pomocy lampy wyposażonej w światło ultrafioletowe.

– Pod lampą nie były widoczne wymagane zabezpieczenia, druk jest niskiej jakości, a cały dokument wyglądem odbiera od oficjalnego wzoru. Kierujący przyznał się, że prawo jazdy zakupił na Ukrainie, gdyż oryginał zatrzymała mu policja – przekazał sierż. szt. Rafał Jarząb z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Policjanci mieli także zastrzeżenia co do pojazdu, którym podróżował świdniczanin. Ford, oprócz różnych rozmiarów opon na osi przedniej i różnym bieżnikiem na osi tylnej oraz ich ogólnym złym stanem – nadmiernym zużyciem, nie miał ważnych badań technicznych.

Z pozoru zwykła kontrola drogowa zakończyła się dla kierującego pobytem w areszcie, a o jego dalszym losie zdecyduje teraz sąd.

Zgodnie z treścią art. 270 par. 1 kodeksu karnego, kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

(fot. Policja Dolnośląska, źródło Policja Dolnośląska)

Komentarze wyłączone