Czwartek, 08 grudnia 202208/12/2022

Chcieli wybudować schron, zniszczyli zabytek ZDJĘCIA, WIDEO

Zarzuty nieumyślnego zniszczenia zabytku usłyszą dwaj mieszkańcy powiatu lęborskiego. Mężczyźni zrobili wykop na terenie grodziska wyżynnego w Krępie Kaszubskiej, datowanego na okres wczesnego średniowiecza. Planowali wybudować tam bunkier na wypadek zagrożenia.

W lesie na terenie Krępy Kaszubskiej ujawniono zniszczony zabytek archeologiczny. Rozkopana została część wału grodziska wyżynnego, pochodzącego z okresu wczesnego średniowiecza. To wpisany do rejestru zabytków trwały, naziemny obiekt archeologiczny, przedstawiający dużą wartość poznawczo – naukową.

Sprawcy swoim działaniem naruszyli nawarstwienia kulturowe zabytku i najprawdopodobniej spowodowali nieodwracalne zniszczenie jego struktury. Funkcjonariusze zabezpieczyli na miejscu ślady i dowody oraz sporządzili oględziny miejsca zdarzenia.

Kryminalni na podstawie pracy operacyjnej i zabezpieczonych dowodów ustalili kto jest odpowiedzialny za zniszczenie. Okazało się, że to dwaj mieszkańcy powiatu lęborskiego w wieku 27 i 25 lat. Mężczyźni, prawdopodobnie nie mając świadomości, że znajdują się na terenie zabytkowym, samowolnie zrobili na wale grodziska wykop o głębokości około dwóch metrów, bo chcieli wybudować tam bunkier.

Niewykluczone, że wkrótce 27 i 25-latek odpowiedzą za nieumyślne zniszczenie zabytku. Zgodnie z art. 108  Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, grozi za to kara 2 lat pozbawienia wolności oraz nawiązka na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków w wysokości od trzykrotnego do trzydziestokrotnego minimalnego wynagrodzenia.

(fot. Policja Pomorska, źródło Policja Pomorska)

2 komentarze

  1. He, he… Nieźle kombinowali, podobnie jak ci w średniowieczu.

  2. ale bimberek będą pędzić gdzie indziej

    e dobrze że jeszcze nie przynieśli destylatora, jeszcze na święta się odkują dobrym wyrobem aparatura bezpieczna to najważniejsze, cukru też i zacieru nie stracili