Niedziela, 10 grudnia 202310/12/2023

19-latek kierował autobusem bez uprawnień. O zdarzeniu zaalarmowali pasażerowie

19-letni mieszkaniec Tanowa w woj. małopolskim usłyszał zarzut kierowania autobusem miejskim bez wymaganych kwalifikacji i uprawnień, a 52-letni zawodowy kierowca zarzut umożliwienia kierowania autobusem osobie nie posiadającej prawa jazdy właściwej kategorii. Obaj będą odpowiadać przed sądem.

W połowie maja br. w Tarnowie pasażerowie komunikacji miejskiej, a także kierowcy, na co dzień rozwożący pasażerów korzystających z autobusów, zauważyli i poinformowali dyspozytora, że za kierownicą jednego z miejskich autobusów jeździ młody chłopak, który najprawdopodobniej nie jest zatrudniony jako kierowca. Informacja została zweryfikowana przez przedsiębiorcę.

– Okazało się, że kamery zainstalowane w autobusach zapisały niecodzienną sytuację. Na jednej z linii starszy kierowca udostępniał kierownicę autobusu młodemu człowiekowi, który w uniformie kierowcy-przedsiębiorcy rozwoził na krótkich odcinkach pasażerów. Nie był on zatrudniony jako kierowca autobusu – poinformowała policja.

Kolejne weryfikacje wskazały, że młody mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania autobusami. O incydencie została powiadomiona prokuratura, a także tarnowska policja. Zostały wszczęte dwa postępowania, jedno z naruszenia zapisu artykułu 179 kodeksu karnego wobec zawodowego kierowcy, drugie z artykułu 94 kodeksu wykroczeń wobec 19-latka – poinformowała policja.

Młody kierowca posiadał prawo jazdy, ale jedynie kategorii B, czyli do kierowania pojazdami osobowymi. Prowadzone postępowania w grudniu br. skutkowały przedstawieniem obu mężczyznom zarzutów. Zawodowy kierowca, stracił pracę i będzie odpowiadał przed tarnowskim sądem karnym. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności i grzywna w wysokości 5000 złotych na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym lub Postpenitencjarny.

– 19-latek odpowie przed sądem wykroczeniowym, grozi mu kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny nie niższej niż 1500 złotych oraz utrata prawa jazdy. Górna granica grzywny może sięgnąć nawet 30 tysięcy złotych – przekazała małopolska policja.

(fot. Policja Tarnowska, źródło Policja Tarnowska)

Komentarze wyłączone