Środa, 29 marca 202329/03/2023

19-latek nie zatrzymał się do kontroli. Dostał 24 punkty karne FOTO

Wysoki mandat oraz 24 punkty karne to konsekwencje złamania przepisów drogowych. 19-latek nie zastosował się do wydawanych przez policjantów poleceń oraz przekroczył dopuszczalną prędkość. Teraz czeko go ponowny egzamin na prawo jazdy.

Policjanci z łódzkiej drogówki kontrolując prędkość na ulicy Rydza Śmigłego zauważyli renaulta, który poruszał się ze znaczną prędkością. Stróże prawa postanowili to zweryfikować. Miernik prędkości wskazał, że w miejscu gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h kierowca porusza się z prędkością 83 km/h.

– Funkcjonariusze podawali kierowcy sygnały do zatrzymania się, jednak ten je zignorował. Stróże prawa ruszyli za kierującym, który jak zauważyli skręcił w ulicę Zbiorczą, a następnie wjechał w pobliskie uliczki. Policjanci z dokładnością sprawdzali każdy wjazd i po chwili zauważyli zaparkowany pojazd o znajomych numerach rejestracyjnych – przekazała  mł. asp. Jadwiga Czyż z zespołu prasowego KMP w Łodzi.

19-latek początkowo tłumaczył się, ze nie widział sygnału do zatrzymania jednak po chwili rozmowy przyznał się, że było to celowe zachowanie. Kontrola w policyjnych bazach danych uprawnień 19-latka wykazała, że prawo jazdy posiada od marca 2022 roku.

Mężczyzna za swoje nieodpowiedzialne zachowanie tj. niezatrzymanie do kontroli drogowej w związku z nadawanym sygnałem przez policjanta do zatrzymania oraz przekroczenie dozwolonej prędkości o 23km/h został ukarany dwoma mandatami karnymi w łącznej kwocie 2800 zł, a na jego konto kierowcy trafiły 24 punkty karne.

– Limit punktów „młodego kierowcy” wynosi dla niego 20 ( a nie 24 jak w przypadku doświadczonych kierowców). Jeżeli w okresie pierwszego roku od wydania po raz pierwszy prawa jazdy limit ten zostanie przekroczony, młody kierowca będzie zobowiązany do ponownego przystąpienia do kursu nauki jazdy dla kierowców oraz zdania egzaminu. Ponadto jeżeli w okresie 2 lat od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy popełni on przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzy wykroczenia określone w art. 86 §1kw, art. 87§1kw, art. 92a kw lub 98 kw policjant zatrzyma prawo jazdy, a na wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji zostanie wydana decyzja o cofnięciu uprawnień – poinformowała policja.

(fot. Policja Łódzka, źródło Policja Łódzka)

Komentarze wyłączone