Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024

Niezaszczepiony pies ugryzł 16-latkę

Niezaszczepiony pies ugryzł 16-latkę. Właściciel czworonoga został ukarany za brak ostrożności przy trzymaniu psa oraz za niedopełnienie obowiązku zaszczepienia zwierzęcia przeciwko wściekliźnie. Do zdarzenia doszło w jednej z miejscowości w gminie Sławno.

Wczoraj po południu policjanci z Opoczna otrzymali zgłoszenie o ugryzieniu nastolatki przez psa. Ze wstępnych ustaleń mundurowych wynika, że dziewczynka przechodziła obok niezamkniętej posesji, gdy nagle wybiegł pies i ugryzł ją w nogę.

Niestety okazało się, że zwierzę nie było zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Właściciel został ukarany mandatami karnymi za niedostateczne środki ostrożności przy trzymaniu psa oraz brak obowiązkowych szczepień. Dodatkowo, informacja o niezaszczepionym psie została przekazana Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii.

Niedostateczne zachowanie ostrożności przy trzymaniu psa może prowadzić do wyrządzenia szkody innym osobom. W zależności od konsekwencji, właściciel psa musi liczyć się z różnym stopniem odpowiedzialności karnej.

Przypominamy

USTAWA z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, oraz Kodeks Wykroczeń, nakładają na właściciela czworonogów obowiązek należytej kontroli swojego psa, podczas przebywania zwierzęcia w miejscach ogólnodostępnych.

Właściciel nie może wypuścić swojego czworonoga jak mu się tylko podoba. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada bowiem na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń:

Art. 77. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany

Dodatkowo warto wiedzieć, że kto nie kontroluje zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 5000zł albo karze nagany.

Dla przyjęcia odpowiedzialności za to wykroczenie obojętne pozostaje czy posiadacz psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej czy nieumyślnej. Zwykła ostrożność obejmuje przeciętne środki ostrożności związane z trzymaniem danego zwierzęcia, przy czym będą one zróżnicowane w zależności od gatunku zwierzęcia i przede wszystkim od stopnia niebezpieczeństwa, jakie zwierzę może stwarzać. Konkretne środki ostrożności mogą wynikać z ustawy jak i prawa miejscowego.

Dlatego też wyraźny obowiązek wyprowadzania psa na smyczy lub w kagańcu częściej znajdziemy w stosownych uchwałach Rady Miasta/Gminy.

Kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest wyprowadzanie psów do lasu. Bardzo częstą praktyką stosowana przez właścicieli psów jest puszczanie ich wolno po lesie. I tę kwestię regulują przepisy kodeksu wykroczeń, a w szczególności art. 166.

Art. 166. Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany.

(fot. pixabay.com\źródło Policja Łódzka)

Komentarze wyłączone