Poniedziałek, 24 czerwca 202424/06/2024

10 i 16-latek kradli alkohol w markecie

Policjanci zatrzymali dwóch młodych mieszkańców Ząbkowic Śląskich, którzy zostali ujęci na kradzieży sklepowej w jednym z lokalnych marketów. Łupem 10 i 16-latka padł alkohol, napoje i kawa o łącznej wartości ponad 600 zł. Teraz za swoje czyny odpowiedzą przed sądem rodzinnym.

Policjanci z Ząbkowic Śląskich otrzymali zgłoszenie, z którego wynikało, że 2 młodych chłopców, wieku 10 i 16 lat, zostało ujętych na kradzieży sklepowej.

– Chłopcy poszli do jednego z marketów na terenie miasta i ukradli 5 butelek alkoholu, kawę oraz inne produkty spożywcze na łączną kwotę ponad 600 zł. Za swój czyn obydwaj odpowiedzą przed sądem rodzinnym – przekazała policja.

16-latek jako nieletni odpowie za czyn karalny, którego się dopuścił, natomiast drugi dopiero za kilka miesięcy skończy 11 lat, odpowie więc za przejaw demoralizacji.

Odpowiedzialność za przejawy demoralizacji przed sądem rodzinnym ponoszą już małoletni w wieku od 10 lat, natomiast po skończeniu 13 odpowiadają za popełnione czyny karalne, czyli wykroczenia i przestępstwa. Postępowanie w sprawach nieletnich toczy się przed sądem rodzinnym, a nie karnym. Sąd zbiera wywiad środowiskowy, przeprowadza postępowanie dowodowe, przesłuchuje świadków oraz strony postępowania i podejmuje decyzję, jaki środek wychowawczy zastosować bądź czy zasadne jest skierowanie sprawcy do zakładu poprawczego.

(fot. Policja Dolnośląska, źródło Policja Dolnośląska)

Komentarze wyłączone