Sobota, 24 lutego 202424/02/2024

Dziecko w oknie życia w Kartuzach

W oknie życia w Kartuzach siostry zakonne znalazły noworodka. Zgodnie z procedurami dziewczynka trafiła do szpitala.

Alarm w kartuskim oknie życia znajdującym się przy ul. Gdańskiej, w budynku Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Świętego Wincentego a’Paulo, rozległ się w niedzielę ok. godz. 16.00. Siostry znalazły dziewczynkę, której wiek określono na dwa dni.

Zgodnie z obowiązującymi procedurami o zdarzeniu poinformowano odpowiednie służby. Noworodek został przewieziony do Powiatowego Centrum Zdrowia w Kartuzach. Według informacji lekarzy, dziecko jest zdrowe.

Okno to bezpieczne miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko. Okno otwiera się od zewnątrz, jest w nim zamontowane ogrzewanie i wentylacja. Po otwarciu włącza się alarm, który wzywa opiekujące się oknem osoby – najczęściej są to zakonnice. Potem niezwłocznie uruchamiane są procedury medyczno-administracyjne, to znaczy powiadomione zostają pogotowie ratunkowe i sąd rodzinny.

(fot. Caritas)

2 komentarze

  1. Po co to ogłaszać? Nie aborcji to oddać godek. Ona pokocha jak swoje.

  2. No i co to za wydarzenie – przecież właśnie po to okno życia zostało stworzone. Żeby matka niechciane dziecko mogła anonimowo oddać, zamiast się go pozbywać. Po co to nagłaśniać?