Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024

Fałszowali certyfikaty szczepień przeciwko Covid–19. Wśród zatrzymanych właściciel przychodni

Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie dokonali zatrzymania 3 osób zamieszanych w proceder handlu i posługiwania się certyfikatami poświadczającymi nieprawdę co do faktycznego zaszczepienia się przeciwko COVID–19. Zatrzymani to m.in. właściciel przychodni i osoba mająca dokonywać szczepień.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie przedstawił zatrzymanym łącznie 11 zarzutów, w tym dotyczące kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 i 3 kk, przyjmowania korzyści majątkowych w wysokości ponad 300 tysięcy złotych w zamian za zachowania stanowiące naruszenia prawa kwalifikowane z art. 228 § 1 i 3 kk, poświadczania nieprawdy w dokumentach kwalifikowane z art. 271 § 1 i 3 kk, wyłudzeń w wysokości ponad 100 tysięcy złotych na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia kwalifikowane z art. 286 § 1 kk.

Czyny te zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Ponad 1000 osób uzyskało fałszywe „paszporty covidowe”

– W toku śledztwa prokurator ustalił, że osobami biorącymi udział w przestępczym procederze byli zarówno właściciel jak i pracownicy jednej z przychodni, którzy posiadali uprawnienia do rejestrowania i kwalifikowania osób do szczepienia oraz do wprowadzania do systemu e – zdrowie danych zaszczepionych osób, co wiązało się z wystawieniem tzw. paszportu covidowego – przekazał Małopolski pion Prokuratury Krajowej.

W toku śledztwa prokurator ustalił, że łącznie do systemu dokonano wpisu poświadczającego nieprawdę co do faktycznego zaszczepienia się przeciwko chorobie COVID – 19 wobec ponad 1000 osób.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwotach 150, 75 i 10 tysięcy złotych, dozór policji, zakaz opuszczania kraju, a wobec dwojga zatrzymanych nakaz powstrzymywania się od pracy w placówkach ochrony zdrowia.

Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

(fot. Policja, źródło Prokuratura Krajowa)

Jeden komentarz

  1. a szumowski dalej wolny jak oszukiwać to na miliony bo bezkarnie