Niedziela, 16 czerwca 202416/06/2024

Pracownicy coraz chętniej wypowiadają się w internecie o swoich pracodawcach

Pracownicy coraz chętniej piszą w sieci o swoich pracodawcach – pozytywnie, a także i negatywnie. Jak to wpływa na wizerunek firmy i na cały rynek pracy? Analizujemy to właśnie w tym artykule.

Gdzie w internecie można znaleźć opinie o pracodawcach?

W dzisiejszych czasach prawie każdy ma dostęp do sieci. Internet to miejsce, w którym szukamy rozrywki, poszerzamy swoją wiedzę, a także rozglądamy się za dobrze płatną pracą. Istnieje wiele portali ogłoszeniowych, na których codziennie pojawiają się setki nowych ogłoszeń o pracę z całej Polski. To jednak nie wszystko, bowiem portale z ofertami pracy to także miejsca, w których można opublikować i czytać opinie o pracodawcach. Taką możliwość znajdziesz między innymi tutaj: https://www.gowork.pl/opinie.

Pracownicy coraz chętniej opisują swoich pracodawców w sieci. Media społecznościowe, fora i portale z ogłoszeniami o pracę to pękają w szwach od komentarzy wystawianych przez obecnych i byłych pracowników. W nich poruszane są różne kwestie od warunków panujących w danej firmie, po oferowane wynagrodzenie podstawowe i benefity, aż po atmosferę, jaka panuje w pracy.

Opinie o pracodawcach – przyczyny tego zjawiska

Rynek pracy zmienia się w ekspresowym tempie. Coraz więcej pracowników jest bardziej świadomych swoich praw i obowiązków. Kiedy łamane są ich podstawowe prawa jak nieprzestrzeganie ustalonych godzin pracy, czy opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia to nie boją się o tym głośno mówić – również w internecie. Dzięki tym informacjom, osoby ubiegające się o etat w takiej firmie, mogą dowiedzieć się, że zakład nie jest godny zaufania.

Oczywiście w serwisach społecznościowych znaleźć można również pozytywne opinie o firmach. Pracodawców cenimy za przyjazną atmosferę panującą w biurze, za uczciwość, czy dodatkowe benefity jak prywatną opiekę zdrowotną i ubezpieczenie na życie.  Pracownicy cenią sobie środowisko pracy, które promuje szacunek, otwartość, współpracę i rozwój osobisty i tym dzielą się w sieci.

Opinie o pracodawcach, a wpływ na wizerunek firmy

To nieuniknione, że opinie o pracodawcach wystawiane w sieci mają bezpośredni wpływ na wizerunek firmy. Negatywne opinie sprzyjają budowaniu czarnego PR-u firmy. To może przełożyć się na problem ze znalezieniem nowych pracowników, ale także klientów. Pracownicy nieszanujący swoich podwładnych borykają się z problemem kadrowym oraz z tym że ciężko znaleźć nowe miejsca zbytu dla swoich towarów bądź usług.

Według różnorodnych opracowań i badań aż 80% osób poszukujących pracy sczyta opinie w internecie, natomiast ponad 70% wierzy w treści, które są opublikowane na stronach internetowych. Z tego względu jeśli już chcemy dodać opinie o naszym byłym lub obecnym pracodawcy, bierzmy odpowiedzialność za swoje słowa. Opisujmy jedynie sytuacje, które faktycznie miały miejsce. Kłamstwami i oszczerstwami możemy naprawdę zaszkodzić, a nawet przyczynić się do bankructwa danej firmy. W internecie liczy się etyka, mimo tego, że treści publikujemy nawet jako anonimowi użytkownicy.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY