Niedziela, 16 czerwca 202416/06/2024

Chciała przemycić żółć niedźwiedzia w fiolkach. Zatrzymano ją na lotnisku Chopina ZDJĘCIA

Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała 60 fiolek z żółcią niedźwiedzia. Według tradycyjnej medycyny chińskiej preparat ma właściwości lecznicze. Podróżna nie posiadała zezwolenia CITES na przewóz tych substancji.


Funkcjonariuszka Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego Osobowego w Warszawie, pełniąca służbę na Lotnisku Chopina, skierowała do kontroli celnej kobietę przylatującą z Chin. Podróżna szła korytarzem „Zielona Linia – Nic do zgłoszenia”.

Chińskie „leki” na wątrobę a konwencja CITES

W bagażu pasażerki znajdowały się buteleczki, zapakowane w koperty bąbelkowe. Funkcjonariusze ustalili, że w 60 fiolkach znajduje się po 0,1 g sproszkowanej żółci niedźwiedzia. Kobieta tłumaczyła, że wiezie zakupione w chińskiej aptece leki na wątrobę dla znajomego. Nie posiadała jednak żadnych dokumentów pozwalających na przewóz medykamentów, które należą do okazów CITES.

Wszystkie niedźwiedziowate objęte są ochroną CITES. Międzynarodowy przewóz, zarówno żywych i martwych niedźwiedzi, ich trofeów, części ciał, wydzielin i jakichkolwiek substancji pochodzących od niedźwiedzi jest ograniczony i wymaga posiadania oraz przedstawienia odpowiednich zezwoleń.

TCM i niedźwiedzie fermy

Według założeń tradycyjnej medycyny chińskiej TCM (ang. Traditional Chinese Medicine), żółć niedźwiedzia posiada właściwości lecznicze i jest stosowana jako lek na wiele różnych schorzeń i dolegliwości.

Nadmierne i niekontrolowane polowania na wolno żyjące niedźwiedzie przyczyniły się do drastycznego spadku populacji niedźwiedzi tybetańskich i niedźwiedzi malajskich (biruangów). W krajach Azji Południowo-Wschodniej powstają więc fermy niedźwiedzi, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na niedźwiedzią żółć.

Na fermach niedźwiedzie są hodowane wyłącznie dla żółci. Pozyskuje się ją m.in. za pomocą cewników wprowadzanych przez powłoki skórne zwierząt do pęcherzyków żółciowych, skąd jest odprowadzana na zewnątrz. Niedźwiedzie trzymane są w ciasnych klatkach uniemożliwiających im poruszanie, co ma zapobiec wyjmowaniu cewników i samookaleczaniu się zwierząt.

Wielki biznes, bezcenna strata

Istnienie ferm hodowlanych nie uchroniło populacji dzikich niedźwiedzi przed dalszym spadkiem. Wprost przeciwnie, dane wskazują, że coraz więcej młodych, dzikich niedźwiedzi zabiera się z ich naturalnego środowiska i sprzedaje fermom hodowlanym. Większość ferm powstaje w państwach Azji Południowo-Wschodniej, skąd żółć dostarczana jest do produkcji leków i produktów poszukiwanych w całej Azji.

Szacuje się, że roczna produkcja żółci na chińskich fermach wynosi ok. 10 tys. kg, a jej gram kosztuje ok. 9 USD.

Preparaty z żółcią niedźwiedzia zatrzymano jako dowód rzeczowy w sprawie, a wobec podróżnej wszczęto postępowanie karne. Grozi jej kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

(fot. KAS, źródło KAS)

Komentarze wyłączone