Czwartek, 18 lipca 202418/07/2024

Incydent lotniczy pod Malborkiem. Fala dźwiękowa uszkodziła kilka budynków

Do niecodziennego zdarzenia doszło pod Malborkiem w woj. pomorskim. W trakcie lotu samolotu MiG-29 fala dźwiękowa uszkodziła kilka budynków. Trwa ustalanie szczegółowych okoliczności tego incydentu.

Do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29 doszło w czwartek w okolicach wsi Szaleniec w powiecie malborskim.

– W trakcie wykonywania lotu szkolnego na samolocie MiG-29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego, doszło do przekroczenia prędkości dźwięku podczas lotu na wysokości około 1000 stóp. Na skutek uderzenia fali dźwiękowej doszło do uszkodzenia pokryć dachowych w kilku budynkach – poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Zgodnie z obowiązującymi procedurami dalsze czynności prowadzi Placówka Żandarmerii Wojskowej w Malborku oraz Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

– Informujemy, jednocześnie że Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej pokryją wszelkie koszty związane z naprawą uszkodzonych budynków dochowując najwyższej staranności, aby przywrócić stan sprzed zdarzenia – dodało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

(fot. pixabay.com)

4 komentarze

  1. Piloci mają fantazję ale i trafiają się idioci, on dokładnie wiedział na jakiej wysokości może przekraczać barierę dźwięku a też że nie wolno nad terenem zabudowanym, nie wojsko powinno pokrywać koszta tylko sprawca.

  2. Kto lata z prędkością naddźwiękową 300 metrów nad terenem zabudowanym?!
    Myślałem, że to takich maszyn idi0tów nie wpuszczają…

  3. tylko pomyśleć co będzie jak będzie wojna na naszym terenie….