Niedziela, 14 lipca 202414/07/2024

13-latek na quadzie doprowadził do wypadku. W akcji śmigłowiec LPR ZDJĘCIA

W miejscowości Wola Pierowa w woj. łódzkim doszło do wypadku drogowego z udziałem auta osobowego i quada. Poważnych obrażeń ciała doznał 13-latek, który został przetransportowany śmigłowcem LPR do szpitala w Łodzi. Chłopiec poruszał się quadem niedopuszczonym do ruchu i nieubezpieczonym.

Do zdarzenia doszło w miejscowości Wola Pierowa w powiecie kutnowskim.

Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy kutnowskiej drogówki wynika, że kierujący quadem, 13-letni chłopiec doprowadził do zderzenia z osobowym volkswagenem.

– 13-latek poruszając się drogą gruntową nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu podczas włączania się do ruchu przez co wjechał wprost pod samochód osobowy marki VW, którym kierował 20-letni mieszkaniec powiatu kutnowskiego – przekazała mł. asp. Daria Olczyk oficer prasowy KPP w Kutnie.


W wyniku wypadku obrażeń ciała doznał kierujący quadem, który został przetransportowany Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala w Łodzi.

Przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości wykazało, że kierujący samochodem był trzeźwy. W trakcie prowadzonych czynności na miejscu wypadku drogowego okazało się, że quad, którym poruszał się chłopiec był niedopuszczony do ruchu, a także nie posiadał ubezpieczenia OC.

Jakie warunki należy spełnić, aby jeździć quadem ?

Pojazdy te poruszając się po drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu powinny być sprawne technicznie, zarejestrowane i ubezpieczone w zakresie OC, a kierujący takim pojazdem winien mieć uprawnienia do kierowania.
Jeżeli pojazd zarejestrowany jest jako czterokołowiec lekki, to kierujący powinien mieć prawo jazdy w zakresie kategorii co najmniej AM. Aby ubiegać się o takie uprawnienia, należy mieć skończone 14 lat, przejść badania lekarskie, ukończyć kurs oraz najważniejsze zdać egzamin i odebrać dokument. Aby poruszać się czterokołowcem, należy mieć uprawnienia w zakresie kategorii B1 lub B. O prawo jazdy kat. B1 może ubiegać się osoba, która skończyła 16 lat, a 18 lat w przypadku kategorii B, i spełni warunki wskazane przy kat. AM. Ponadto wymienione kategorie (AM,B1,B) uprawniają do poruszania się motorowerem. Pamiętajmy, że kategorii C, D, T nie uprawnia do prowadzenia czterokołowca, z wyjątkiem czterokołowca lekkiego.

Ponadto zgodnie z art. 105 kodeksu wykroczeń:

§ 1. Kto przez rażące naruszenie obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej dopuszcza do popełnienia przez nieletniego czynu zabronionego przez ustawę, jako przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie lub wykroczenie skarbowe i wskazującego na demoralizację nieletniego, podlega karze grzywny albo karze nagany.
 2. Jeżeli czyn określony w § 1 popełnia osoba, pod której nadzór odpowiedzialny oddano nieletniego, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
 3. W wypadkach określonych w § 1 i 2, jeżeli nieletni czynem swym wyrządził szkodę, można orzec nawiązkę do wysokości 1 tys. złotych.
W przypadku, gdy dziecko doprowadzi do realnego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego poprzez kierowanie takim pojazdem za zgodą rodziców lub innych osób dorosłych, osoby takie narażają się na odpowiedzialność karną. Może im grozić kara do 3 lat pozbawienia wolności.

(fot. KPP Kutno, źródło KPP Kutno)

Jeden komentarz

  1. Jedno jest pewne. Gówniarz wychowywany przez tusków, by nie szanować prawa, będzie spędzał darmowe wakacje w szpitalu.