Piątek, 18 kwietnia 202518/04/2025

18-latek odpowie przed sądem za zniszczenie baneru wyborczego

Policjanci z tarnogórskiej komendy przeprowadzili wczoraj czynności z 18-letnim mieszkańcem miasta, który w ubiegły piątek dopuścił się zniszczenia baneru wyborczego. Mężczyzna sam zgłosił się na policję i przyznał do winy. Teraz jego sprawą zajmie się sąd, który może ukarać go grzywną lub aresztem.

Do incydentu doszło w piątek po godzinie 23:00 na ulicy Dąbrowskiego w Tarnowskich Górach. Jak ustalili policjanci, grupa osób przechodziła obok posesji, na której ogrodzeniu wisiał baner wyborczy. Jednemu z mężczyzn nie spodobała się treść plakatu i postanowił go zerwać, powodując jego uszkodzenie. Po tym akcie wandalizmu sprawca oddalił się z miejsca zdarzenia wraz z towarzyszami.

Dzięki analizie nagrań z pobliskiego monitoringu, dzielnicowi szybko ustalili tożsamość wszystkich uczestników nocnego spaceru, w tym również sprawcy zniszczenia. Zanim jednak policjanci zapukali do jego drzwi, 18-latek sam stawił się w komendzie. Wczoraj usłyszał zarzut zniszczenia mienia i złożył wyjaśnienia.

Teraz o jego dalszym losie zadecyduje sąd. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za zniszczenie baneru wyborczego grozi mu kara grzywny, która może wynieść nawet do 5 tysięcy złotych, lub kara aresztu.

Niestety, incydent z ulicy Dąbrowskiego nie jest odosobnionym przypadkiem. Tarnogórscy policjanci informują, że prowadzą obecnie szereg czynności mających na celu ustalenie i zatrzymanie sprawców innych zniszczeń banerów wyborczych na terenie powiatu. Mundurowi apelują o poszanowanie prawa i przypominają, że niszczenie materiałów wyborczych jest przestępstwem.

(fot. KPP w Tarnowskich Górach, źródło KPP w Tarnowskich Górach)