Niedziela, 19 lipca 202619/07/2026

Nastolatkowie przewrócili się na hulajnodze elektrycznej. Obaj trafili do szpitala

Dwóch chłopców z obrażeniami ciała zakończyło jazdę hulajnogą w szpitalu. Do zdarzenia doszło w Podjeninie w woj. lubuskim, gdzie nastolatkowie przewrócili się, jadąc wspólnie na jednym pojeździe. To kolejne w ostatnich dniach zdarzenie z udziałem najmłodszych użytkowników hulajnóg.

Funkcjonariusze gorzowskiej drogówki w poniedziałek 18 sierpnia, po godzinie 15, otrzymali zgłoszenie o wypadku, w którym brały udział dzieci. Na miejsce skierowano karetkę pogotowia. Okazało się, że dwóch chłopców w wieku 11 i 13 lat podróżowało jedną hulajnogą elektryczną. W pewnym momencie kierujący stracił panowanie nad pojazdem, co zakończyło się wywrotką. Poszkodowani z podejrzeniem złamań zostali przewiezieni do szpitala.

Nie jest to pierwszy tego typu przypadek w ostatnich dniach. Zaledwie dwa dni wcześniej, 16 sierpnia, na ulicy Sikorskiego w Gorzowie doszło do potrącenia 9- i 13-latka przez kierującą samochodem marki Opel. Tamto zdarzenie zakończyło się szczęśliwie – chłopcy doznali jedynie niegroźnych obrażeń.

Policjanci podkreślają, że przepisy regulujące poruszanie się hulajnogami elektrycznymi są jednoznaczne. Kierujący zobowiązani są do korzystania z jezdni, na której dopuszczalna prędkość nie przekracza 30 km/h, w przypadku braku drogi rowerowej, drogi pieszo–rowerowej lub pasa dla rowerów. Tylko wyjątkowo dopuszczalne jest korzystanie z chodnika, jeżeli znajduje się on wzdłuż jezdni z ograniczeniem powyżej 30 km/h i nie ma w pobliżu infrastruktury rowerowej.

Przepisy wprowadzają też jasne zakazy. Kierujący hulajnogą elektryczną nie może przewozić innych osób, zwierząt ani ładunków, a także ciągnąć lub holować innego pojazdu. Nie wolno również poruszać się po jezdni z wyjątkiem pasów i przejazdów rowerowych, a także ulic, gdzie prędkość pojazdów nie przekracza 30 km/h, o ile brak jest drogi rowerowej.

Szczególnie istotne są regulacje dotyczące dzieci. Osoby poniżej 10. roku życia nie mogą korzystać z hulajnóg elektrycznych poza strefą zamieszkania, a nawet tam – jedynie pod opieką dorosłych. Dzieci i młodzież w wieku od 10 do 18 lat mogą prowadzić hulajnogę, jeśli posiadają kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Policjanci apelują, by rodzice rozmawiali ze swoimi dziećmi o zasadach bezpiecznej jazdy i odpowiedzialności. Nawet chwila nieuwagi może zakończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

(fot. info 112.pl źródło KMP w Gorzowie Wlkp.)

Komentarze wyłączone