Sobota, 18 lipca 202618/07/2026

Niebezpieczna jazda autobusem w Antoninowie. Kierowca stracił prawo jazdy po interwencji drogówki

54-letni kierowca autobusu podmiejskiego celowo wprowadzał pojazd w poślizg, przewożąc młodzież. Jego zachowanie zarejestrowali policjanci z nieoznakowanego radiowozu.

Bezpieczeństwo na drogach w dużej mierze zależy od rozwagi oraz odpowiedzialności wszystkich uczestników ruchu. Szczególna rola spoczywa na kierowcach zawodowych, którzy odpowiadają nie tylko za siebie, ale również za pasażerów. Sytuacja, do której doszło w Antoninowie, pokazuje, jak poważne konsekwencje mogą wynikać z lekkomyślnego zachowania za kierownicą.

Funkcjonariusze piaseczyńskiej drogówki pełnili służbę w nieoznakowanym radiowozie wyposażonym w wideorejestrator. W trakcie patrolu zwrócili uwagę na nietypowy sposób jazdy kierującego autobusem linii podmiejskiej. Styl prowadzenia pojazdu wzbudził ich podejrzenia, ponieważ wskazywał na celowe i ryzykowne manewry.

Jak ustalili policjanci, kierowca wprowadzał autobus w poślizg. Tego typu zachowanie, szczególnie w przypadku dużego pojazdu przeznaczonego do przewozu osób, stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Całe zdarzenie zostało zarejestrowane przez policyjny wideorejestrator, co pozwoliło na dokładne udokumentowanie przebiegu jazdy.

Funkcjonariusze niezwłocznie podjęli interwencję i zatrzymali autobus do kontroli drogowej. Za kierownicą siedział 54-letni mężczyzna. W pojeździe znajdowali się nastoletni pasażerowie. Podczas rozmowy z policjantami kierowca wyjaśnił, że chciał zapewnić młodzieży rozrywkę i w ten sposób urozmaicić przejazd.

Takie tłumaczenie nie zmienia jednak faktu, że zachowanie kierującego było skrajnie nieodpowiedzialne. Autobus jest pojazdem o dużej masie i odmiennej charakterystyce prowadzenia niż samochód osobowy. W przypadku utraty przyczepności droga hamowania jest znacznie dłuższa, a opanowanie pojazdu trudniejsze. Każdy niekontrolowany poślizg może doprowadzić do przewrócenia autobusu, zderzenia z innymi pojazdami lub uderzenia w przeszkodę znajdującą się przy drodze.

Dodatkowym czynnikiem ryzyka była obecność pasażerów. Osoby przewożone autobusem nie mają bezpośredniego wpływu na styl jazdy kierowcy i są całkowicie zależne od jego decyzji. W przypadku nagłego manewru lub utraty panowania nad pojazdem mogłoby dojść do poważnych obrażeń wielu osób jednocześnie.

W związku z rażącym naruszeniem zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjanci podjęli decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy kierowcy. Sporządzona została również pełna dokumentacja, która trafi do sądu wraz z wnioskiem o ukaranie. To właśnie sąd zdecyduje teraz o dalszych konsekwencjach prawnych wobec 54-latka.

(fot. KPP Piaseczno, źródło KPP Piaseczno)

Komentarze wyłączone