Nastolatki wypadły z kajaka. Jedną z nich porwał silny nurt 15:07 29-07-2026
Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorkowe popołudnie na rzece Parsęcie w Kołobrzegu. Dyżurny Komendy Powiatowej Policji otrzymał zgłoszenie dotyczące dwóch nastolatek, które wypadły z kajaka.
Na miejsce skierowano policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie, pełniących służbę na terenie powiatu kołobrzeskiego. Funkcjonariusze ustalili, że jedna z 14-latek została już bezpiecznie wyprowadzona na brzeg.
Druga dziewczynka znajdowała się po przeciwnej stronie rzeki. Uwięziona w bardzo silnym nurcie przebywała w pobliżu przewróconego i niemal całkowicie zanurzonego kajaka.
Policjant ruszył nastolatce na pomoc
Warunki na rzece uniemożliwiały bezpieczne dotarcie do dziewczynki bezpośrednio z brzegu. Policjanci natychmiast rozpoczęli akcję ratunkową.
Jeden z funkcjonariuszy wykorzystał znajdujący się w pobliżu kajak, przepłynął przez silny nurt i dotarł do 14-latki. Nastolatka była przytomna, ale wyziębiona i roztrzęsiona.
Policjanci bezpiecznie wydostali dziewczynkę z wody, a następnie przekazali ją pod opiekę opiekunów.
Kajak uderzył w przewrócony konar
Z relacji uczestników spływu wynikało, że kajak został zniesiony przez silny nurt na przewrócony konar drzewa. Po uderzeniu nastolatki straciły równowagę i wpadły do wody.
Obie miały założone kamizelki ratunkowe, dzięki którym utrzymywały się na powierzchni. Jedna z dziewczynek nie była jednak w stanie samodzielnie wydostać się z nurtu i dotrzeć do brzegu.
Dzięki opanowaniu, zdecydowanemu działaniu i błyskawicznej reakcji policjantów akcja zakończyła się szczęśliwie. Zdarzenie pokazuje również, jak duże znaczenie podczas wypoczynku nad wodą ma używanie kamizelek ratunkowych oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
(fot. KPP w Kołobrzegu, źródło KPP w Kołobrzegu)





