Czwartek, 23 maja 202423/05/2024

Ostrzeżenie przed fałszywymi wiadomościami SMS!

Bank Pekao ostrzega przed oszustami!

W związku z zaobserwowaną w ostatnim czasie zwiększoną ilością transakcji dotyczących zakupów dokonywanych w sklepach internetowych, Bank Pekao S.A. informuje o zidentyfikowanym zagrożeniu w tym obszarze.
 

W krótkim okresie po dokonaniu płatności w sklepie internetowym, na telefon komórkowy przychodzi SMS informujący że wysyłka towaru będzie droższa i należy dopłacić np.: 1 PLN. Brak dopłaty będzie oznaczać anulowanie zamówienia.

Jako nadawca SMS-a wskazana jest powszechnie znana firma kurierska np. InPost, DHl, DPD.

Przykład sms:

” Wysyłka pod wskazany adres jest droższa. Prosimy dopłacić 1PLN, brak dopłaty oznacza anulowane zamówienie http:…………………..”

Zawarty w wiadomości SMS link kieruje do fałszywej strony pośrednika płatności np.: Dotpay na której są wyłudzane dane umożliwiające logowanie i autoryzacje transakcji. Dzięki nim przestępcy mogą próbować zalogować się na dane klienta i wykonać oszukańcza transakcję.

Na koniec zleconą przez przestępców operacją ofiara musi potwierdzić kodem SMS.

Mając powyższe na uwadze przypominamy:

  • Nie używaj do logowania adresu lub linku podesłanego w wiadomości SMS, e-mail lub w serwisie społecznościowym.
  • Bank nigdy nie prosi o podanie pełnego hasła do serwisu internetowego.
  • Nie podawaj poufnych informacji na stronach przypominających swoim wyglądem strony Banku.
  • Nie korzystaj z serwisów realizujących płatności, które wymagają ujawnienia numeru klienta, hasła czy kodu do autoryzacji operacji.
  • Sprawdź czy strona do logowania serwisu internetowego posiada prawidłowy adres
  • Sprawdź, czy na ekranie widnieje symbol kłódki oznaczający, nawiązanie połączenia szyfrowanego (adres zaczyna się wtedy od https a nie od http).
  • Jeżeli do autoryzacji operacji w serwisie internetowym używasz kodów SMS, zawsze dokładnie czytaj treść komunikatu SMS od Banku, celem upewnienia się, że wiadomość SMS z kodem autoryzacyjnym jest zgodna z wykonywaną przez Ciebie operacją. Zwróć szczególną uwagę na numer rachunku i kwotę operacji.

(fot. pixabay.com)

Komentarze wyłączone