Piątek, 12 lipca 202412/07/2024

Podczas spaceru znalazł pocisk przeciwpancerny. Podróżował z nim do sąsiedniej miejscowości

Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się mieszkaniec powiatu lidzbarskiego, który podczas spaceru znalazł niewybuch i zabrał nietypowe znalezisko ze sobą.

We wtorek policja otrzymała zgłoszenie o odnalezieniu niewybuchu w Miejskiej Woli w powiecie lidzbarskim. Na miejsce skierowano patrol interwencyjny wraz z policjantem z rozpoznania minersko-pirotechnicznego.

Jak się okazało zgłaszający, mieszkaniec gminy, podczas spaceru zauważył w przydrożnym rowie niewybuch. Mężczyzna wziął niebezpieczne znalezisko ze sobą i przeniósł do pobliskiej miejscowości, a następnie powiadomił o wszystkim policję.

Policyjny pirotechnik potwierdził, że znalezisko to pocisk przeciwpancerny o długości 35 cm, kaliber 10 cm, pochodzący z czasów II wojny światowej. Mundurowi zabezpieczyli miejsce niewybuchu do czasu przyjazdu saperów z Jednostki Wojskowej w Lidzbarku Warmińskim.

Policja przypomina!

Materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe. Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów dotykać, podnosić, odkopywać, czy przenosić! W przypadku znalezienia jakichkolwiek przedmiotów przypominających niewybuchy trzeba zachować szczególne środki ostrożności. Miejsce takiego znaleziska należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować o niewybuchu Policję bądź inne służby.

(fot. info112.pl)

Komentarze wyłączone