Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024

Jeździcie rowerem? Przed sezonem warto sprawdzić, co jest obowiązkowym wyposażeniem rowerzysty

Na bezpieczeństwo rowerzystów znaczący wpływ ma ich zachowanie w ruchu drogowym, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale też właściwie wyposażony rower.

W ramach prowadzonej aktualnie akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Jednośladem bezpiecznie do celu”, Policja między innymi przypomina i uświadamia rowerzystom, że sami w dużej mierze mają wpływ na swoje bezpieczeństwo na drogach.

Poniżej zamieszczamy podstawowe przepisy ruchu drogowego, które każdy rowerzysta powinien znać i stosować.

Wyposażenie obowiązkowe roweru:

  • lampa ze światłem białym lub żółtym selektywnym, umieszczona z przodu (może być światło migające), 
  • sygnał dźwiękowy (np. dzwonek) o nieprzeraźliwym tonie,
  • lampa ze światłem czerwonym umieszczona z tyłu (może być światło migające),
  • światło odblaskowe barwy czerwonej umieszczone z tyłu, w kształcie innym niż trójkąt, przynajmniej jeden skutecznie działający hamulec – ręczny lub nożny.

Włączenie oświetlenia obowiązuje rowerzystę w warunkach złej widoczności – gdy zapada zmierzch, jest noc czy też widoczność jest ograniczona z powodu warunków atmosferycznych np. mgły. Światła należy włączać także podczas jazdy w tunelu. Aktualnie w przepisach dotyczących ruchu rowerów nie ma zapisów dotyczących kasków ochronnych ani kamizelek odblaskowych. Zakładając kask chronimy głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.

(fot. KMP w Jastrzębiu Zdroju)

Komentarze wyłączone