Środa, 17 lipca 202417/07/2024

Ostrzeżenie o opadach śniegu! Miejscami spadnie ponad 10 cm białego puchu

W niedzielę we wschodniej i południowej części Polski zachmurzenie całkowite lub duże i opady deszczu, na południowym wschodzie o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana suma opadów do 15 mm na Lubelszczyźnie i w Małopolsce i do 20 mm na Podkarpaciu oraz w Karpatach.

Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na Pomorzu okresami duże i przelotne opady deszczu. Na obszarach podgórskich w Karpatach opady deszczu ze śniegiem, powyżej 800 m n.p.m opady śniegu i tam prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm, w Tatrach o 15 cm.

Temperatura maksymalna od 7°C w Małopolsce i na Ziemi Świętokrzyskiej i 8°C, 10°C na wschodzie i nad morzem do 12°C, 13°C na zachodzie. Chłodniej tylko na Podhalu, około 2°C. Wiatr umiarkowany, na południowym wschodzie okresami porywisty, północny i północno-zachodni. Wysoko w Tatrach wiatr w porywach do 70 km/h, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne. 

W nocy na południowym wschodzie zachmurzenie całkowite i opady deszczu, na Podkarpaciu o natężeniu umiarkowanym i tam prognozowana suma opadów do 20 mm.

W Karpatach opady deszczu ze śniegiem i śniegu, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie w centrum okresami duże.

Temperatura minimalna od -2°C w pasie pojezierzy, -1°C na Podhalu i 0°C, 1°C na zachodzie do 4°C, 5°C na południowym wschodzie. Miejscami przygruntowe przymrozki do -5°C, -3°C w pasie pojezierzy i -2°C, -1°C lokalnie na zachodzie i w centrum. Wiatr będzie słaby, na południowym wschodzie umiarkowany, z kierunków północnych i zachodnich. Wysoko w Tatrach wiatr w porywach do 70 km/h, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne.

Województwo śląskie powiaty: bielski i żywiecki. 
Na obszarach powyżej 800 m n.p.m. prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 5 cm do 10 cm.

Województwo małopolskie powiaty: tatrzański. 
Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej za okres ważności Ostrzeżenia od 7 cm do 17 cm.

Województwo małopolskie powiaty: limanowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski i suski. 
Na obszarach powyżej 800 m n.p.m. prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 5 cm do 10 cm.

(fot. pixabay.com, prognoza IMGW, ostrzeżenia RSO)

Komentarze wyłączone