Środa, 06 grudnia 202306/12/2023

W Jaskini Wielkiej Śnieżnej natrafiono na zwłoki jednego z grotołazów

W czwartek wieczorem Krzysztof Długopolski, dyżurny ratownik TOPR poinformował, że w Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach znaleziono zwłoki jednego z dwóch zaginionych grotołazów. Nadal trwają poszukiwania drugiego z mężczyzn.

Akcja ratunkowa rozpoczęła się w sobotę o godzinie 19. TOPR przyjęło zgłoszenie o utknięciu w jaskini dwóch grotołazów. Mężczyźni znaleźli się w trudno dostępnym miejscu, do którego drogę odcięła zbierają się woda.

W poszukiwaniach mężczyzn udział biorą oprócz ratowników TOPR, ratownicy górniczy, strażacy oraz ratownicy ze Słowacji.

Jaskinia Wielka Śnieżna (Wielka Jaskinia Śnieżna, System Jaskiniowy Nad Kotlinami – Śnieżna) – najgłębsza i najdłuższa jaskinia Polski oraz najgłębsza jaskinia Tatr. Niektóre części jaskini są słabo zbadane i udokumentowane. Długość odkrytych dotychczas korytarzy wynosi 23 753 metry, a deniwelacja 824 metry.

Jaskinia Wielka Śnieżna jest określeniem obejmującym 5 jaskiń poznawanych niezależnie od siebie i w wyniku odkryć w pewnym momencie (w różnych latach) łączonych  ze sobą. Są to: Jaskinia Śnieżna, Jaskinia Wielka Litworowa, Jaskinia nad Kotlinami, Jasny Awen i Jaskinia Wilcza.

(fot. TOPR fot. ilustracyjne)


Komentarze wyłączone