Niedziela, 14 kwietnia 202414/04/2024

Gotowała koty na karmę dla pozostałych zwierząt

Do bulwersującej sytuacji doszło w jednej z miejscowości w gminie Poniec. 87-letnia kobieta miała gotować koty, które były pożywieniem dla innych zwierząt. Sprawę nagłośnił Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt.

Sytuacja miała mieć miejsce we wsi Dzięczyna w gminie Poniec. Sprawę ugotowanych kotów ujawniła wolontariuszka socjalna, która była u 87-latki z wizytą. Kobieta była przerażona, gdy na własne oczy zobaczyła martwe kocięta w garnku na palniku. O zdarzeniu powiadomiono DIOZ oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Poniecu.

Jak informuje Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt:

Najbardziej oburzające w tej sprawie jest podejście pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Pońcu, według których ta sprawa nigdy nie powinna ujrzeć światła dziennego. Pracownica socjalna nie przejęła się tym, że u starszej kobiety może rozgrywać się horror kotów, ale tym, że sprawa jest głośna na całe województwo. Dodatkowo pracownica socjalna usprawiedliwiała gotowanie kotów wskazując na selekcję naturalną – jej zdaniem niczym nie różni się zakopanie żywcem małego kota, od jego ugotowania.

Do sprawy odniósł się burmistrz Ponieca Jacek Widyński wydając oświadczenie:

W dniu 24 września 2019 r. otrzymałem informację, iż w gospodarstwie rolnym w miejscowości Dzięczyna mogło dojść do przypadku znęcania się nad zwierzętami. W związku z tym, że zdarzenie to mogło mieć charakter czynu zabronionego niezwłocznie powiadomione zostały organy ścigania.W dniu 25 września w godzinach porannych zleciłem przeprowadzenie wizji gospodarstwa przez lekarza weterynarii. Dokonano oględzin i badania stanu zdrowotnego zwierząt. Lekarz stwierdził, że zwierzęta są dobrze odżywione, zadbane i ich dobrostan jest zachowany. Wszcząłem także postępowanie wobec Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Poniecu oraz zleciłem przeprowadzenie postępowania wobec pracownika socjalnego w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.Na chwilę obecną Komenda Powiatowa Policji w Gostyniu Wydział Kryminalny prowadzi postępowanie sprawdzające z art. 35 ustawy o ochronie zwierząt w celu ustalenia czy doszło do popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami.Chciałbym podkreślić, że gmina dokłada wszelkich starań w celu jak najszybszego wyjaśnienia tej sprawy.

W najbliższych dniach przedstawiciele DIOZ zamierzają odebrać 87-latce pozostałe zwierzęta.

(fot. pixabay.com)

Komentarze wyłączone