Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024

Uwaga na silny wiatr! IMGW wydał ostrzeżenia

Początek tygodnia przyniesie dużą zmianę pogody. Wszystko za sprawą niżu „Mortimer” z układem frontów atmosferycznych, który w nocy z niedzieli na poniedziałek spowoduje znaczny wzrost prędkości wiatru oraz intensywne opady deszczu.

Najsilniejsze porywy wiatru spodziewane są na obszarach województw: lubuskiego, dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego oraz łódzkiego i częściowo mazowieckiego. Tutaj prognozowane porywy mogą osiągać 90-100 km/h. Zwracamy uwagę na możliwe porywy wiatru powyżej 100 km/h, na obszarze Sudetów, Beskidów oraz w Tatrach. Prędkość wiatru w szczytowych partiach gór może dochodzić, bądź przekraczać wartości 140 km/h.

Na pozostałym obszarze kraju silne porywy również będą możliwe, przy czym nie powinny przekraczać 90 km/h, a na północnym wschodzie i krańcach wschodnich kraju 75 km/h. Opady deszczu pojawiać będą się praktycznie na obszarze całego kraju. Najintensywniejsze opady na północnym zachodzie Polski, na zachodzie oraz wschodzie możliwe będą burze, które lokalnie mogą doprowadzić do wystąpienia silniejszych porywów niż te prognozowane.

W ciągu dnia prędkość wiatru wzrastać będzie w całym kraju i w godzinach popołudniowych spodziewany jest w Polsce wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 100 km/h na Pomorzu, Kujawach, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Ziemi Świętokrzyskiej oraz Podkarpaciu. Na zachodzie kraju wiatr w ciągu dnia osiągać będzie w porywach do 90 km/h, a na północnym wschodzie do 85 km/h. W szczytowych partiach Tatr prędkość porywy wiatru mogą dochodzić do 140 km/h, w Sudetach do 110 km/h.

(fot. pixabay.com)

Komentarze wyłączone