Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024

Ogromne straty po wichurze, która przeszła nad Polską [foto]

W związku z wichurami, które ostatniej doby przeszły przez Polskę, strażacy interweniowali prawie 6,6 tys. razy. Szef MSWiA Mariusz Kamiński podczas wideokonferencji z wojewodami podziękował strażakom, za ich pracę:

Bardzo dziękuję strażakom, którzy interweniowali w całym kraju prawie 6,6 tys. razy. Jesteście jak zwykle niezawodni – podkreślił Kamiński.

Podczas wideokonferencji wojewodowie przedstawili informacje o interwencjach strażaków i uszkodzonych budynkach w swoich regionach. Teraz głównym zadaniem władz jest ustalenie potrzeb związanych ze stratami oraz szybka pomoc materialna dla poszkodowanych. MSWiA jest przygotowane do wsparcia w tym zakresie.

Poszkodowani dostaną do 6 tys. złotych zasiłku. W przypadku uszkodzonych budynków m.in. zerwanych i uszkodzonych dachów będą pracowały komisje, które oszacują straty. Wojewodowie zapewnili, że są w stałym kontakcie ze starostami i wójtami na swoim terenie.

Wczoraj w niektórych miejscach wiatr osiągał w porywach prędkość do 100 km/h. W całej Polsce strażacy odnotowali prawie 6,6 tys. interwencji związanych z usuwaniem skutków wichur. Najwięcej zdarzeń, bo prawie 6 tys., dotyczyło usuwania połamanych drzew i konarów, natomiast ponad 600 wypompowywania wody z piwnic zalanych obiektów.

Z danych Państwowej Straży Pożarnej wynika, że strażacy najczęściej interweniowali w Wielkopolsce (1001 razy), w województwie łódzkim (875 razy), na Mazowszu (754 razy), na Dolnym Śląsku (665 razy) oraz w województwie śląskim (657 razy). W działaniach brało udział prawie 34 tys. strażaków PSP i OSP oraz prawie 7,5 tys. pojazdów.

Niestety, nie obyło się bez wypadków śmiertelnych. W miejscowości Nowy Nart w powiecie niżańskim na Podkarpaciu na przejeżdżający samochód spadło drzewo. 42-letni kierowca zginął na miejscu, a dwoje pasażerów zostało rannych. W całym kraju w wyniku wichur rannych zostało 18 osób, w tym 5 strażaków. Uszkodzonych zostało prawie 397 dachów, w tym na 246 budynkach mieszkalnych. W kulminacyjnym momencie bez prądu było 295 tys. odbiorców. Energetycy na bieżąco usuwali awarie i na godz. 6.00 rano bez prądu w całej Polsce pozostawało 25 tys. odbiorców.

(fot. nadesłane Czytelnik Hubert)

Komentarze wyłączone