Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024

Gigantyczna bimbrownia w środku lasu [zdjęcia, wideo]

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Białegostoku zlikwidowali znajdującą się w trudno dostępnym kompleksie leśnym w okolicach Szudziałowa (pow. sokólski), gigantyczną bimbrownię produkującą alkohol na wielką skalę. Przejęto urządzenia i półprodukty służące do wytwarzania alkoholu, zabezpieczono ponad 800 litrów bimbru i 8 tys. litrów tzw. zacieru. 5 osób usłyszało zarzuty związane z produkcją i przechowywaniem nielegalnego alkoholu.

Funkcjonariusze KAS zaskoczyli nadzorujących produkcję alkoholu trzech mężczyzn i ujawnili dwie kompletne linie służące do produkcji bimbru, składające się z m.in. z pieców, chłodnic i zbiorników na zacier. Na terenie bimbrowni funkcjonariusze znaleźli blisko 170 litrów wyprodukowanego alkoholu o mocy ok. 50%, agregaty prądotwórcze, pompy, opał, 12-metrową studnię głębinową, kadzie zawierające łącznie 8 tys. litrów fermentującego zacieru oraz drożdże i 7 ton mąki. Z ujawnionych półproduktów przestępcy mogliby wyprodukować kolejne ponad 8 tys. litrów nielegalnego alkoholu.

Funkcjonariusze dotarli do trzech posesji, na których magazynowano i przygotowywano do dalszej dystrybucji nielegalny alkohol. Znaleziono tam łącznie ponad 630 litrów alkoholu w butelkach i plastikowych kanistrach oraz etykiety, korki i puste butelki przygotowane do konfekcjonowania bimbru.

Bimbrownicy oraz właściciele posesji, na których magazynowany był zabezpieczony alkohol usłyszeli zarzuty dotyczące jego produkcji i przechowywania. Mężczyznom grożą wysokie grzywny lub kary pozbawienia wolności do 1 roku.

Dodatkowo w kompleksie leśnym bezpośrednio przy zlikwidowanej bimbrowni, funkcjonariusze KAS ujawnili kilkusetmetrowe rozlewisko odpadów powstałych po produkcji nielegalnego alkoholu. O sprawie został powiadomiony Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Białymstoku. Służby ochrony środowiska zbadają, czy w tym przypadku nie doszło do zanieczyszczenia terenu.


Komentarze wyłączone