Sobota, 08 maja 202108/05/2021

BMW z licznikiem cofniętym o ponad 235 tys. km. Kierowca nie potrafił tego wyjaśnić

Policjanci zatrzymali do kontroli kierującego osobowym BMW, który przekroczył dozwoloną prędkość. Podczas sprawdzania stanu drogomierza, okazało się, że licznik BMW cofnięto o 235 tys. km.

Funkcjonariusze ze Zduńskiej Woli w miejscowości Czechy zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki BMW. Kierujący z Łodzi przekroczył dopuszczalną prędkość za co został ukarany mandatem w wysokości 200 złotych oraz 6 pkt. karnych. Policjanci sprawdzili także aktualny stan drogomierza. W systemie informatycznym mundurowi uzyskali informację, że licznik został cofnięty o ponad 235 tys. km. Kierowca nie potrafił wyjaśnić, dlaczego stan licznika jest niższy.

Trwa ustalanie jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny. Zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Od 25 maja 2019 r. zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego, cofanie liczników w samochodach czy motocyklach to przestępstwo zagrożone karą nawet do lat 5 więzienia. Z kolei od 1 stycznia 2020 r. dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego, policjanci spisują stanu licznika w kontrolowanych pojazdach, a odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

(fot. pixabay.com)

Komentarze wyłączone