Środa, 17 lipca 202417/07/2024

Wrak samolotu w lesie na Śląsku. W środku ludzkie szczątki [zdjęcia]

Podczas prac wykopaliskowych na terenie kompleksu leśnego Gołys w Bieruniu archeolodzy odnaleźli fragmenty wraku samolotu z czasów drugiej wojny światowej. Wewnątrz odkryto szczątki ciał żołnierzy. O sprawie została powiadomiona prokuratura.

Prace archeologiczne w bieruńskim Lesie Gołys prowadzone były w sobotę i niedzielę, 18-19 stycznia br. i polegały na poszukiwaniu wraku samolotu Armii Radzieckiej zestrzelonego nad Bieruniem przez Niemców w 1945 roku. W poniedziałek około godziny 15.00 poszukiwacze natrafili na szczątki ciał pilotów.

Oprócz fragmentów samolotu i szczątków ciał, archeolodzy znaleźli też amunicję lotniczą, co potwierdził przybyły na miejsce patrol Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego. Miejsce znaleziska zostało zabezpieczone przez przybyłych na miejsce policjantów.

Do późnych godzin wieczornych, pod nadzorem prokuratora, pracowali tam funkcjonariusze wraz z technikiem kryminalistyki. Teren zostanie „wyczyszczony” przez wojskowych saperów, by dalsze prace, w tym związane z wydobyciem szczątków ciał, mogły być prowadzone bezpiecznie.

(fot. KPP w Bieruniu, źródło KPP w Bieruniu)

Komentarze wyłączone