Czwartek, 18 lipca 202418/07/2024

GIS wydał komunikat w sprawie śmiertelnego koronawirusa o nazwie 2019-nCoV

Główny Inspektor Sanitarny po posiedzeniu Komisji Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Szczepień Ochronnych z dnia 22 stycznia 2020 r. wydał komunikat w sprawie nowego koronawirusa 2019-nCoV skierowany do pracowników ochrony zdrowia.

Jak informuje GIS osobom powracającym z miasta Wuhan w Chinach, u których występują objawy przypominające ciężką grypę, zaleca się zgłoszenie się do izby przyjęć oddziału zakaźnego i poinformowanie o odbytej podróży. Pozostałe osoby powracające z innych miast w Chinach oraz innych krajów azjatyckich, w przypadku pojawienia się objawów przypominających grypę, powinny pozostawać pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Według najnowszych informacji, liczba potwierdzonych zakażeń w Chinach wzrosła do 571 osób, a 17 osób zmarło. Władze Chińskiej Republiki Ludowej obawiają się, że ze względu na wzmożone podróże spowodowane obchodami Chińskiego Nowego Roku, który przypada na 25 stycznia, liczby te będą rosły. 11-milionowy Wuhan zawiesił funkcjonowanie transportu miejskiego i wstrzymał wyloty z miejscowego lotniska.

Źródłem pochodzenia wirusa są najprawdopodobniej zwierzęta, ale doszło też do jego transmisji między ludźmi. Objawami zakażenia koronowirusem mogą być gorączka, kaszel, spłycenie oddechu i trudności w oddychaniu.

(fot. GIS)

Komentarze wyłączone