Środa, 17 lipca 202417/07/2024

Policja ostrzega przed oszustami w związku z koronawirusem

Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy wykorzystując epidemię koronawirusa oferują do sprzedaży środki mające rzekomo cudowne właściwości zwalczające wirusa. Nieuczciwi handlarze prowadzą sprzedaż w Internecie lub podszywają się pod instytucje i organizacje mające na celu zwalczanie i zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby czy też zajmujące się jej leczeniem. O każdym takim przypadku należy poinformować najbliższą jednostkę policji.

W Polsce do tej pory odnotowano 22 potwierdzone zachorowania na koronawirusa. Policjanci otrzymali sygnały o oszustach, którzy próbując wykorzystać sytuację związaną z epidemią oferują do sprzedaży m.in. amulety czy cudowne herbatki, które mają rzekomo uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa lub też w przypadku zarażenia spowodować cudowne ozdrowienie.

Problem dotyczy nie tylko nieuczciwych sprzedawców, ale także podszywania się pod Służby Sanitarne i Ministerstwo Zdrowia oraz inne instytucje i organizacje, które walczą z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Policjanci odnotowali przypadki nieuczciwych ofert i rozpowszechniania nieprawdziwych informacji dotyczących ewentualnych metod leczenia chorych.

Aktualnych informacji na temat koronawirusa należy szukać na oficjalnych stronach:

Jednocześnie resort zdrowia wdraża ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Policjanci będą przynajmniej raz na dobę sprawdzać, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy. Każdy pacjent objęty kwarantanną domową musi być odpowiedzialny i nie może narażać innych na ryzyko. Złamanie kwarantanny podlega karze.

Zebrane informacje będą przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów. Sprawdzenie ma się odbywać głównie telefonicznie. Kontakt z policjantami ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno funkcjonariuszom jak i osobom objętym kwarantanną. Czynności wykonywać będą tylko i wyłącznie funkcjonariusze umundurowani.

Infolinia NFZ dotycząca koronowirusa: 800-190-590.

(fot. Policja.pl)

Komentarze wyłączone