Środa, 29 marca 202329/03/2023

Zakaz handlu w niedzielę ma zostać tymczasowo zniesiony

W związku z pandemią koronawirusa, rząd bierze pod uwagę czasowe przywrócenie handlu w niedzielę. Decyzja ta ma zostać podjęta w ramach rządowego pakietu pomocowego zwanego tarczą antykryzysową, który obejmuje m.in. rozwiązania ws. handlu – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu Rady Gabinetowej przedstawili na konferencji pakiet pomocy dla przedsiębiorców wart 212 mld zł. W rządowych dokumentach dotyczących pomocy dla gospodarki znalazło się czasowe przywrócenie handlu w niedziele.

Ustawa o ograniczeniu niedzielnego handlu weszła w życie 1 marca 2018 roku i przewiduje, że handel jest dozwolony w siedem niedziel w roku. 

Rządowy pakiet o nazwie tarcza antykryzysowa opierać się będzie na 5 filarach i jest odpowiedzią państwa na sytuację gospodarczą związaną z epidemią koronawirusa. Do końca tygodnia powstaną projekty poszczególnych ustaw, które będą wdrażane w ekspresowym tempie.

Pierwszy filar tarczy antykryzysowej ma chronić pracowników przed utratą pracy, a dla pracodawców wprowadzać działania osłonowe na rynku pracy. W filarze bezpieczeństwa pracowników rząd proponuje wprowadzenie prolongat rat kredytowych oraz obciążeń finansowych wynikających ze zużycia mediów.

Dla przedsiębiorców, którzy spełnią kryteria, zostanie zaproponowana możliwość pokrywania przez państwo 40% wysokości wynagrodzenia do wynagrodzenia średniego. Dzięki temu kilka milionów osób będzie bezpiecznych na rynku pracy. W przypadku samozatrudnienia, umowy zlecenia, umowy o dzieło planujemy wprowadzić bufor, który będzie amortyzował straty tych usług i zleceń – podkreślił premier Mateusz Morawiecki

Drugi filar skierowany jest do przedsiębiorców. Ma on zapewnić gwarancje kredytowe, finansowanie leasingu dla firm transportowych, a także mikropożyczki do 5 tys zł.

Tutaj jest szereg rozwiązań o charakterze gwarancyjnym, płynnościowym, dostarczanych przez zarówno przez Polski Fundusz Rozwoju, Bank Gospodarstwa Krajowego, Agencję Rozwoju Przemysłu, więc te nasze instytucje rozwojowe, które zbudowaliśmy w ostatnich latach, i które służą swoją bazę kapitałową dla wzrostu gospodarczego w Polsce – powiedział premier.

Trzeci filar tarczy antykryzysowej to wsparcie dla służby zdrowia. Obejmować będzie co najmniej 7,5 mld zł dodatkowych środków na jednoimienne szpitale zakaźne, sprzęty ochronne, aparaturę medyczną niezbędną do modernizacji całej bazy szpitalnej i walki z koronawirusem.

Czwarty filar to zapewnienie bezpieczeństwa naszych środków, depozytów, lokat, płatności, wpłat i wypłat – funkcjonowania całego systemu finansowego.

W bardzo bliskiej współpracy z Narodowym Bankiem Polskim – a jest to niezależny bank centralny, wczoraj pokazał swój pakiet, we współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego i w koordynacji tych prac z ministrem finansów, zaproponowaliśmy pakiet kapitałowy, płynnościowy, który ma służyć jak ochrona dla naszych środków depozytowych, po to, żeby Polacy czuli się bezpiecznie, żeby pieniądze w bankomatach były, bo one są i one będą. O tym mogę z całą mocą zapewnić – powiedział premier.

Piąty filar programu dotyczy inwestycji publicznych:

Chcemy zastosować klasyczny impuls inwestycyjny po stronie państwa i budujemy fundusz co najmniej 30 mld zł na drogi samorządowe, cyfryzację, ochronę środowiska, modernizację szkół i szpitali – podkreśla premier.

(fot. pixabay.com)

Komentarze wyłączone