Sobota, 02 lipca 202202/07/2022

Rząd przedłuża ograniczenia w przemieszczaniu się. Obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej

W czwartek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o przedłużeniu dotychczas obowiązujących zasad w walce z rozprzestrzenieniem się koronawirusa. „Przedłużamy wszystkie regulacje, aby dalej ograniczać rozprzestrzenianie epidemii. Te obostrzenia potwierdzają i pokazują, że działają dobrze” -przekazał premier. Od przyszłego czwartku będzie też obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Rząd przedłużył o jeden tydzień, czyli do 19 kwietnia obostrzenia dot. galerii handlowych, kin, teatrów, zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i punktów usług.

Dotyczy to też limitu osób w sklepach i kościołach.

Do 19 kwietnia zostają przedłużone ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy.

Wszystkie instytucje kultury pozostają zamknięte. Są to m. in. muzea, galerie sztuki, teatry, filharmonie, opery, kina, kluby filmowe, biblioteki, archiwa oraz stała działalność związana z kulturą – dodał Morawiecki.

.

Tak jak do tej pory wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry.

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

Zdajemy sobie sprawę, że okres kwarantanny jest dla wszystkich uciążliwy. Mamy wiele analiz, że gdybyśmy nie stosowali tych nakazów i zakazów to bylibyśmy dzisiaj w zupełnie innym miejscu. Mielibyśmy nie 5,5 tys. zachorowań, a może 40 tys. i więcej – poinformował szef rządu.

Terminy egzaminów maturalnych i ośmioklasistów zostają przełożone. Na razie nie ma informacji o tym kiedy się odbędą.

Przesuwamy również egzaminy maturalne i ósmoklasistów. Poinformujemy o planowanym terminie egzaminów na trzy tygodnie przed- zaznaczył premier.

Na kolejne tygodnie zamknięte będą szkoły i przedszkola. Zasiłek opiekuńczy dla rodziców będzie przedłużony.

Chciałbym podziękować wszystkim nauczycielom, którzy świadczą naukę w trybie zdalnym. Jakość tej nauki coraz bardziej się poprawia – zaznaczył szef rządu.

Premier poinformował także, ze na najbliższe 20 dni, zgodnie z prawem międzynarodowym, do 3 maja zamknięte będą granice. Obowiązywać będą te zasady jak do tej pory.

Minister Zdrowia przekazał na konferencji, że od przyszłego czwartku będzie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

(fot. KPRM)

Komentarze wyłączone