Piątek, 27 maja 202227/05/2022

Nielegalnie wycinał drzewo z lasu. Zmiażdżyło mu nogę [zdjęcia]

Do poważnego wypadku doszło na terenie Nadleśnictwa Sulęcin w woj. lubuskim. Podczas nielegalnej wycinki, ok. 25 metrowe drzewo spadło pionowo na nogę jednego z mężczyzn, miażdżąc kończynę i wgniatając w ziemię. Na miejscu interweniował śmigłowiec LPR.

W czwartek, 7 maja Straż Leśna Nadleśnictwa Sulęcin, ratownicy oraz policjanci musieli zmierzyć się z nietypowym zdarzeniem.

Podczas nielegalnej wycinki drzew doszło do groźnego wypadku.

Na skutek niewłaściwej ścinki drzew doszło do zawieszenia się drzewa o drugie drzewo. Osoby, które dokonywały nielegalnego pozyskania drzewa zaczęły podcinać zawieszone drzewo. I tak drzewo to spadło w pionie na nogę jednego z mężczyzn, miażdżąc ją i wgniatając w ziemię – relacjonowali pracownicy straży leśnej.

Akcja ratownicza bardzo skomplikowana i dodatkowo utrudniona ze względu na trudny dojazd pojazdów ratowniczych do wnętrza lasu.

Przed podniesieniem drzewa zachodziła konieczność jego stabilizacji, co okazało się pod względem technicznym najtrudniejszą czynnością. Do jej wykonania użyto pni drzew, napinających pasów transportowych, drabin przenośnych oraz wyciągarki z pojazdu gaśniczego. Następnie z obu stron wykonano podkopy, w które włożono dwa rozpieracze ramieniowe i przy ich pomocy podniesiono drzewo wzdłuż jego osi aby wydostać nogę poszkodowanego – przekazali strażacy z PSP Sulęcin.

Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poszkodowany został śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportowany do szpitala.

Kradzież drewna z lasów państwowych była i jest problemem we wszystkich polskich regionach. Niech ten nieszczęśliwy wypadek będzie przestrogą dla innych aby nie dopuszczali się kradzieży drewna – podkreślają leśnicy.

 

(fot. Nadleśnictwo Sulęcin, PSP Sulęcin)

Komentarze wyłączone