Piątek, 09 grudnia 202209/12/2022

Upozorował swoją śmierć, a matka miała odebrać odszkodowanie. Życie wycenił na blisko 26 mln złotych (foto, wideo)

Policjanci CBŚP zatrzymali na przejściu granicznym w Dorohusku Eugeniusza P., podejrzanego o usiłowanie wyłudzenia prawie 26 mln zł z kilkunastu zakładów ubezpieczeń na terenie RP. Pieniądze te miały być wyłudzone z tytułu jego upozorowanej śmierci, poniesionej w wyniku nieszczęśliwego wypadku na terenie Ukrainy.

Pod koniec października 2019 roku, do kilkunastu zakładów ubezpieczeń na życie, mających swoje siedziby w Polsce, zostało skierowane roszczenie odszkodowawcze kobiety, z tytułu śmierci jej syna obywatela Ukrainy. Należności łącznie wyniosły prawie 26 mln zł.

Kobieta przedstawiła ukraińskie dokumenty dotyczące okoliczności zgonu syna, do którego miało dojść w wyniku nieszczęśliwego wypadku, w lipcu 2019 roku na Zbiorniku Kijowskim. Syn zgłaszającej roszczenie miał wypłynąć wynajętą łodzią i w wyniku zderzenia z drugą niezidentyfikowaną łodzią, wypaść za burtę i utonąć. Ciało miało zostać ujawnione dopiero we wrześniu 2019 roku, a już następnego dnia poddane kremacji.

Funkcjonariusze CBŚP potwierdzili, że Ievgen P. w okresie pomiędzy październikiem 2018 roku, a styczniem 2019 roku zawarł umowy ubezpieczeń na życie w dwudziestu różnych zakładach ubezpieczeń na terenie Polski.

Ustalono ponadto, że mężczyzna w grudniu 2018 roku uzyskał polskie obywatelstwo i posługuje się polskimi dokumentami tożsamości na nazwisko Eugeniusza P., o czym nie powiadomił żadnego z zakładów ubezpieczeń. Z dalszych ustaleń wynikało, że od czasu zgłoszenia roszczenia Ievgen P. vel Eugeniusz P. przebywał na terenie różnych krajów, w tym Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Turcji, a także Tureckiej Republiki Cypru Północnego, każdorazowo legitymując się polskim paszportem.

30 sierpnia 2020 roku na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku policjanci CBŚP zatrzymali Eugeniusza P. Mężczyzna usłyszał w prokuraturze zarzuty usiłowania oszustwa znacznej wartości. Grozić mu może kara pozbawienia wolności do 10 lat. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Aktualnie śledztwo w tej sprawie prowadzą policjanci z Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.

Z informacji uzyskanych od strony ukraińskiej wynika, że w Kijowie wszczęto śledztwo w Departamencie Bezpieczeństwa Wewnętrznego Policji Ukrainy w związku z niewłaściwą realizacją czynności śledczych, dotyczących umorzonego postępowania w sprawie utonięcia mężczyzny w 2019 roku w jednym ze zbiorników w rejonie Wyszogrodzkim. Czynności dotyczą także fałszywych zeznań matki rzekomej ofiary oraz pracowników biura medycyny sądowej. Wątek ukraiński sprawy jest wyjaśniany przez ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze. Sprawa jest rozwojowa.

(fot. wideo, CBŚP, źródło CBŚP)

Jeden komentarz

  1. Zachłanność ich zgubiła ewidentnie. Gdyby to były 3-4 ubezpieczalnie lekką ręką milion by wyciągnął i nikt nic by nie podejrzewal.