Poniedziałek, 08 sierpnia 202208/08/2022

Nie żyje Aleksander Skowroński. Aktor miał 84 lata

W wieku 84 lat zmarł Aleksander Skowroński, aktor Teatru Miniatura w Gdańsku, gdzie zadebiutował w 1957 r. Znany z roli emerytowanego ogniomistrza w filmie Jacka Bromskiego „U Pana Boga w ogródku”.

O śmierci artysty poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Aktor 6 grudnia obchodziłby swoje 85 urodziny.

– Dzisiaj, nie doczekawszy zbliżających się 85. urodzin, odszedł Aleksander Skowroński, aktor przez wiele lat związany z Teatrem Lalki i Aktora Miniatura w Gdańsku, gdzie zadebiutował grając postać Melchiora w „Pastorałce” Schillera w reżyserii Natalii Gołębskiej, z Towarzystwem Wierszalin w Białymstoku, Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białystoku oraz Wybrzeże w Gdańsku.

W dowód uznania dla jego dokonań artystycznych, Sekcja Teatrów Lalkowych ZASP wyróżniła go w 2012 roku swoją najwyższą Nagrodą HENRYK. Odszedł niezapomniany emerytowany ogniomistrz, ojciec komendanta z obrazu „U pana Boga w ogródku”…Żegnaj – napisał na Facebooku Związek Artystów Scen Polskich.

W sierpniu tego roku media i środowisko aktorskie obiegła wiadomość o trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się Skowroński. Aktor zmagał się z chorobą serca, cukrzycą i problemami z oddychaniem. Po śmierci żony wraz z niepełnosprawnym synem przybywał w niedogrzanym mieszkaniu komunalnym. Wówczas Adam Nalepa – reżyser teatralny współpracujący m.in. z Teatrem Wybrzeże zainicjował zbiórkę na rzecz Skowrońskiego zatytułowaną „By godnie żyć”. Zbierano pieniądze na renowację łazienki i najbardziej potrzebne rzeczy dla chorego aktora i jego syna. Udało się zebrać 166 tys. zł, przekraczając założoną kwotę o ponad 600 proc.

(fot. ZASP)

Komentarze wyłączone