Poniedziałek, 28 listopada 202228/11/2022

Wietnamski gang rozpracowany przez funkcjonariuszy CBŚP. Zlikwidowano dwie plantacje konopi (zdjęcia, wideo)

Funkcjonariusze CBŚP rozbili wietnamskie szajki zajmujące się nielegalną uprawą konopi innych niż włókniste. Zatrzymano 6 osób i zlikwidowano 2 plantacje konopi.

Policjanci z Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji, rozpracowali międzynarodowy gang, zajmujący się nielegalną uprawą konopi innych niż włókniste. W jego skład wchodziły osoby narodowości wietnamskiej, które miały przypisane konkretne zadania, m.in. wyszukiwanie odpowiednich posesji, dostawy sprzętu i nawozów, podłączenia instalacji elektrycznej czy też bezpośredni nadzór nad uprawą.

Podczas prowadzonych akcji zlikwidowano dwie plantacje marihuany. W miejscowości Łazy, w pow. piaseczyńskim na posesji, w pomieszczeniach gospodarczych rosło 550 krzewów konopi, w różnych fazach wzrostu. Na gorącym uczynku zatrzymano pięciu mężczyzn narodowości wietnamskiej, m.in. podejrzanych o zorganizowanie plantacji oraz tzw. ogrodników.

Z kolei na posesji w Duchnowie, pow. otwocki, w pomieszczeniach garażowych zabezpieczono 241 krzewów i gotową już marihuanę. Na miejscu zatrzymano mężczyznę narodowości wietnamskiej, doglądającego uprawy roślin.

Przy obu plantacjach zainstalowano specjalną instalację elektryczną, system lamp grzewczych niezbędny do zapewnienia prawidłowego wzrostu roślin oraz układ wentylacji i filtry. Ujawnione na miejscach przestępstwa zapasy nawozów, doniczek, ziemi i innego sprzętu świadczą, że uprawa roślin mogła się tam odbywać od jakiegoś czasu. W obydwu przypadkach zasilanie w energię elektryczną obiektów następowało w nielegalny sposób, co miało zmniejszyć koszty i ukryć przestępczy proceder.

Pięciu zatrzymanych usłyszało zarzuty dotyczące uprawy konopi innych niż włókniste. Kolejnemu zatrzymanemu prokurator postawił zarzut uprawy konopi innych niż włókniste i posiadania środków odurzających. Wobec wszystkich podejrzanych zastosowany został środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

(fot. CBŚP, źródło CBŚP)

Komentarze wyłączone