Środa, 04 października 202304/10/2023

32-tonowy rębak na autostradzie A1. Pojazd nie był zarejestrowany, a kierowca nie miał uprawnień (zdjęcia)

Policjanci z łódzkiej drogówki skontrolowali nietypowy pojazd poruszający się autostradą A1. Był to 32-tonowy rębak marki Albach Diamant 2000. Pojazd nie był zarejestrowany, a jego kierujący nie posiadał stosownych uprawnień.

11 grudnia około godziny 17.00 policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Łodzi patrolowali odcinek autostrady A1. Funkcjonariusze zwrócili uwagę na ogromną maszynę wjeżdżającą na MOP Wiśniowa Góra i postanowili to sprawdzić.

Podczas kontroli okazało się, że był to kombajn leśny, tak zwany rębak. Maszyna marki Albach Diamant 2000 jest jedną z najskuteczniejszych w swojej branży. Służy do przemysłowego przetwarzania pni i korzeni na zrębki. Mimo ogromnej masy 32 ton, 700-konny silnik jest w stanie rozpędzić tego kolosa do 70 km/h, co teoretycznie pozwala mu na wjazd na autostrady. Niestety w tym przypadku okazało się, że pojazd nie był zarejestrowany, a więc nie był dopuszczony do ruchu po drogach publicznych. Ponadto 38-letni mieszkaniec Częstochowy kierujący tym pojazdem nie posiadał uprawnień do kierowania nim.

Mężczyzna oświadczył, że pracował przy wycince drzew na budowie trasy S14 i wracał właśnie do bazy. 38-latek został ukarany mandatami na łączną kwotę 300zł i otrzymał zakaz dalszej jazdy tą maszyną. Do poruszania się po drogach publicznych niezarejestrowany pojazd musi korzystać z lawety. 

(fot. Policja Łódzka, źródło Policja Łódzka)

2 komentarze

  1. Bracia Skalec zapłacą …

  2. Hmmm …. taką furą mógł policjantów zgnieść na papkę. Szkoda, że się nie odważył.