Piątek, 02 grudnia 202202/12/2022

Nie żyje Hanna Stankówna. Aktorka miała 82 lata

W wieku 82 lat zmarła aktorka teatralna i filmowa Hanna Stankówna. Była znana przede wszystkim z „Seksmisji” oraz z serialu „Na Wspólnej”.

Informację o śmierci artystki potwierdził syn aktorki, scenarzysta Kacper Lisowski. Stańkówna zmarła w poniedziałek w Warszawie.

Hanna Stankówna urodziła się 4 maja 1938 w Poznaniu. W wieku 19 lat wystąpiła w dramacie Jerzego Kawalerowicza Prawdziwy koniec wielkiej wojny. W 1959 ukończyła studia na PWST w Warszawie. W latach 1959-1999 występowała na deskach Teatru Polskiego w Warszawie.

Jedną ze swoich najważniejszych ról teatralnych zagrała w warszawskim Teatrze Stara Prochownia w przedstawieniu Chrabąszcze Mariana Pankowskiego – reż. Tomasz Wolańczyk. Występowała w radiowej powieści W Jezioranach.

Zagrała w około pięćdziesięciu przedstawieniach Teatru Telewizji, Teatru Polskiego Radia oraz w kilkudziesięciu filmach i serialach telewizyjnych, takich jak Samotność we dwoje, Trędowata, 07 zgłoś się, Seksmisja, Panna z mokrą głową, Barwy szczęścia czy Na Wspólnej.

W 1987 r. przyznano jej Srebrny Krzyż Zasługi za wkład w polską kulturę, w 1995 r. – Złoty.

Stankówna była żoną krytyka literackiego Jerzego Lisowskiego, z którym ma syna Kacpra Lisowskiego.

(fot. Stare Kino)


Komentarze wyłączone