Poniedziałek, 28 listopada 202228/11/2022

20-latka zginęła kilkaset metrów od domu. Po 26 latach zatrzymano podejrzanego o zabójstwo (zdjęcia)

Policjanci z poznańskiego Archiwum X zatrzymali mężczyznę w sprawie zabójstwa Zyty Michalskiej. Do zbrodni doszło 26 lat temu. Zwłoki kobiety znaleziono w lesie, niedaleko jej domu. Miała wówczas 20 lat.

W poniedziałek rano policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, w uzgodnieniu z prokuratorami z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, zatrzymali mieszkańca powiatu wrzesińskiego. Mężczyzna (52 l.) jest podejrzany o zabójstwo Zyty Michalskiej z Mikuszewa. Do zbrodni doszło 3 kwietnia 1994 r.

Dwudziestoletnia wówczas Zyta, w Wielkanoc, wyszła z rodzinnego domu na spacer. Kiedy ślad po niej zaginął rodzina zgłosiła zaginięcie. Ciało dziewczyny zostało znalezione następnego dnia w lesie, kilkaset metrów od domu. Eksperci z Zakładu Medycyny Sądowej stwierdzili, że przyczyną śmierci było uduszenie.

Policjanci, którzy 26 lat temu zajęli się tą sprawą przeprowadzili dokładne oględziny miejsca, w którym znaleziono ciało. Sprawdzali alibi wytypowanych osób. Przesłuchali także wielu świadków, ale nikt nie przekazał informacji, które mogły pomóc w rozwikłaniu tej sprawy. Po wielu miesiącach śledztwa, w które byli zaangażowani policjanci z Miłosławia, Wrześni i Poznania sprawa została zakończona. Operacyjnie próbowano jeszcze wpaść na trop zabójcy, ale to się nie udało.

Na początku 2019 roku policjanci z poznańskiego Archiwum X postanowili wrócić do tej sprawy. Skontaktowali się z prokuratorami z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu i dostali zielone światło. Po analizie szczegółów tej sprawy przyjęto, że sprawca musiał wywodzić się z tego środowiska, co ofiara i dobrze znał teren. Ponownie poddano analizom laboratoryjnym zabezpieczone ślady.

Należy dodać, że współczesne naukowe metody badań kryminalistycznych 26 lat temu były niemożliwe do zastosowania. Funkcjonariusze poznańskiego Archiwum X w połowie października br. zwrócili się także do lokalnych mediów. Prosili o przypomnienie sprawy zapomnianego zabójstwa. Po publikacjach odezwało się wiele osób. Ci ludzie, chcąc pomóc przekazali informacje, które także drobiazgowo przeanalizowano.

Kilkanaście dni temu policjanci prowadzący sprawę przekazali prokuratorom informacje o osobie, która z dużym prawdopodobieństwem mogła mieć związek ze sprawą zabójstwa Zyty Michalskiej. Materiał dowodowy dał podstawę do zatrzymania podejrzanego. Jest nim 52-letni mieszkaniec powiatu wrzesińskiego. Prokurator z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu przedstawił mu zarzut zabójstwa. Za to przestępstwo zatrzymanemu grozi kara 25 lat więzienia, lub kara dożywocia.

(fot. KWP w Poznaniu, źródło KWP w Poznaniu)

Komentarze wyłączone