Sobota, 28 stycznia 202328/01/2023

Zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej w związku z usiłowaniem wymuszenia rozbójniczego (wideo)

Policjanci rozbili grupę przestępczą do sprawy usiłowania wymuszenia rozbójniczego. Do zatrzymań doszło na terenie trzech województw.

Pod koniec marca 2021 r. na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. funkcjonariusze Policji zatrzymali trzy osoby działające w zorganizowanej grupie przestępczej w związku z usiłowaniem wymuszenia rozbójniczego. Do zatrzymań doszło w Gdyni, Warszawie i na terenie woj. lubuskiego.

Żądanie spłaty rzekomego długu

25 lutego 2021 r. trzej mężczyźni pochodzenia czeczeńskiego oraz inguskiego, mówiący ze wschodnim akcentem, skontaktowali się z pokrzywdzonym i zażądali od niego spłaty rzekomego długu w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Sprawcy powołali się na znajomość z biznesowym partnerem pokrzywdzonego, wobec którego miał on być zadłużony.

Groźby karalne

Gdy pokrzywdzony zaprzeczył istnieniu długu, sprawcy zagrozili mu porwaniem dziecka, spaleniem domu oraz wyrządzeniem krzywdy jego matce w razie odmowy spłaty zobowiązania. Sprawcy wyznaczyli pokrzywdzonemu 2-tygodniowy termin na spłatę rzekomego długu.

Zarzuty i tymczasowe aresztowania

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i usiłowania wymuszenia rozbójniczego. Na wniosek prokuratora, w stosunku do wszystkich zatrzymanych osób, sąd zastosował tymczasowego aresztowanie na okres trzech miesięcy.

Za zarzucane czyny podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Współpraca prokuratury i służb

Zatrzymania są efektem ścisłej współpracy prokuratury, Zarządów Centralnego Biura Śledczego Policji w Gorzowie Wlkp., Warszawie, Gdańsku, Lublinie i Rzeszowie oraz Policji z kilku jednostek na terenie kraju. Bezpośrednio po uzyskaniu informacji o zagrożeniu dla pokrzywdzonego i jego bliskich, prokuratura i policja niezwłocznie przystąpiły do ustalenia i zatrzymania sprawców.

Postępowanie jest w toku, trwają poszukiwania pozostałych sprawców przestępczego procederu.

(fot. wideo CBŚP, źródło Prokuratura Krajowa)

Komentarze wyłączone