Niedziela, 04 czerwca 202304/06/2023

Policja wydała oświadczenie w sprawie wydarzeń w Głogowie (wideo)

Policjanci z Głogowa na Dolnym Śląsku interweniowali podczas nielegalnego zgromadzenia, którego uczestnicy ignorowali obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Zatrzymano łącznie sześć osób, z czego trzy w związku z agresywnym zachowaniem wobec policjantów. Funkcjonariusze opublikowanie nagranie z zajścia.

W niedzielę na bulwarach nad Odrą w Głogowie odbyło się nielegalne zgromadzenie ponad 100 osób. Uczestnicy ignorowali obowiązujące obostrzenia związane z panującą w całym kraju pandemią COVID-19, stwarzając zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób.

W trakcie zabezpieczania zgromadzenia funkcjonariusze zostali skierowani w okolicę PL. Konstytucji 3 Maja, gdzie miało dojść do naruszenia porządku i bezpieczeństwa publicznego. Na miejscu zastali grupę osób, wśród których znajdowała się kobieta, niereagująca na wezwania wskazujące na konieczność opuszczenia miejsca zdarzenia.

Kobieta obrażała policjanta i szarpała za mundur. Policjanci użyli środków przymusu bezpośredniego

W trakcie podejmowanej interwencji kobieta kierowała w stronę policjanta wulgarnie artykułowaną agresję słowną. Towarzyszyło jej dwóch mężczyzn, którzy także wykazywali się prowokacyjnym zachowaniem, znieważając mundurowych słowami uważanymi powszechnie za obelżywe.

– W trakcie prowadzonych działań protestująca z kolei szarpała jednego z policjantów za mundur. Funkcjonariusz ostrzegł, że użyje środków przymusu bezpośredniego. To ostrzeżenie nie zmieniło zachowania podejrzanej. Policjant podjął na podstawie art. 11 pkt 1 Ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej decyzję o użyciu pałki służbowej w celu wyegzekwowania wymaganego prawem zachowania zgodnie z wydanym przez niego wcześniej poleceniem, zadając jedno uderzenie w kierunku umięśnionej części ciała. Uderzenie zamortyzowane zostało przez torebkę protestującej. Następnie funkcjonariusz obezwładnił ją i zatrzymał – poinformował nadkom. Kamil Rynkiewicz z zespołu prasowego KWP we Wrocławiu.

Nikt z zatrzymanych nie odniósł obrażeń

Zatrzymana nie ustawała w kierowaniu agresji słownej również w trakcie doprowadzania do radiowozu. Cała trójka podejrzana jest o znieważenie funkcjonariuszy publicznych. Dodatkowo zatrzymana podejrzana jest o to, iż działając w celu zmuszenia funkcjonariusza do zaniechania czynności służbowej polegającej na jej zatrzymaniu, szarpała za mundur oraz odpychała go, a także naruszała nietykalność cielesną.

– W związku z użyciem środków przymusu bezpośredniego zatrzymani zostali przebadani na okoliczność posiadania obrażeń. Przeprowadzone badanie nie wskazało u nich obrażeń – dodaje nadkom. Kamil Rynkiewicz.

Kobieta już wcześniej była notowana za znieważenie funkcjonariusza

Jak się okazało w trakcie dalszych czynności, zarówno zatrzymana podejrzana, jak również jeden z zatrzymanych wspólnie z nią mężczyzn w przeszłości byli już notowani za znieważenie funkcjonariusza publicznego oraz stosowanie gróźb karalnych i uszkodzenie mienia. Zatrzymana ma na swoim koncie także udział w bójce, natomiast zatrzymany mężczyzna kradzież, wymuszenie rozbójnicze oraz spowodowanie średniego uszczerbku na zdrowiu.

Przebieg zajścia rejestrowały kamery

Działania prowadzone przez funkcjonariuszy rejestrowane były przez policyjne kamery. Jedna z nich nagrała przebieg wydarzeń mających miejsce tuż przed zatrzymaniem trojga protestujących. Widać na nim między innymi prowokacyjne zachowanie mężczyzn, a także słychać artykułowaną przez podejrzaną agresję słowną w kierunku policjanta.

– Jak w każdym przypadku użycia środków przymusu bezpośredniego, również i w tym przebieg całej sytuacji jest obecnie drobiazgowo analizowany – dodał policjant.

Zatrzymano łącznie 6 osób

Mundurowi wobec 101 uczestników zgromadzenia skierowali wnioski o ukaranie do sądu w związku z niestosowaniem się do zasad reżimu sanitarnego, zaś 32 osoby zostały ukarane mandatami karnymi. Podczas działań policjanci zatrzymali łącznie sześć osób.

(fot. Policja Dolnośląska, źródło Policja Dolnośląska)

Komentarze wyłączone