Piątek, 27 stycznia 202327/01/2023

Uwaga oszustwo!!! Klikając w link możesz stracić pieniądze i kontrolę nad swoim urządzeniem (foto)

Na Facebooku pojawiła się fałszywa informacja o kilkunastu osobach, które jednocześnie zmarły po podaniu szczepionki. Policja ostrzega, że to podstęp oszustów. Klikając w ten link można stracić kontrolę nad komputerem oraz pieniądze.

Ostatnio na Facebooku pojawiła się informacja o kilkunastu osobach, które w tym samym miejscu i czasie zmarły po podaniu szczepionki. Post odsyła do artykułu, który zawiera video i opis całej sytuacji. Po kliknięciu w link pojawia się jednak prośba o podanie i uwierzytelnienie swoich danych personalnych. Kierowani ciekawością internauci zapominają o zasadach bezpieczeństwa i przekazują takie informacje, nie wiedząc, że całe przedsięwzięcie to oszustwo.

– To fake news. Nikt nie umarł. Nasi policjanci z cyber zablokowali już kilkadziesiąt stron na zagranicznych serwerach. Gdyby Cię jednak ten news zainteresował i wejdziesz w załączony link, gwarantuję Ci że stracisz kontrolę nad swoim kontem FB. Stracisz też pieniądze – ostrzega mł. insp. Andrzej Borowiak rzecznik KWP w Poznaniu.

Co jakiś czas na Facebooku pojawiają się fałszywe sensacyjne informacje dotyczące tematów, którymi ludzie szczególnie się interesują. Są to posty użytkowników wskazanych z imienia i nazwiska, które odsyłają do portali o nazwach wzbudzających zaufanie. Często mają one w nazwie słowa takie jak telewizja, informacja, policyjni, itp.

W przeszłości takie fake newsy dotyczyły np. porwanych dzieci czy zwierząt, nad którymi znęcali się właściciele. Tytuły artykułów często wskazują, że informacja zawiera nagranie video pokazujące przebieg całego zdarzenia.

Przestępcy, mając takie dane mogą w dowolny sposób je wykorzystać. Między innymi po to, aby się wzbogacić np. wyłudzając numer blik.

„Fejkowe” strony internetowe zawsze tworzone są na zagranicznych serwerach, aby utrudnić pracę organom ścigania.

Internauto pamiętaj!

Kilkając w posty odsyłające do sensacyjnych informacji nigdy nie przekazuj swoich danych personalnych. Każdy kto prosi Cię o to jest potencjalnym oszustem! Chce podszyć się pod Ciebie i na tym się wzbogacić! Korzystaj z wiarygodnych, znanych i sprawdzonych przez siebie źródeł informacji!

(fot. Policja)

Komentarze wyłączone