Niedziela, 28 maja 202328/05/2023

Udostępniła zdjęcie broni i napisała „no to zamach na szkołę”. Zareagował Interpol

19-latka z Nowego Targu w woj. małopolskim zrobiła zdjęcie broni z amunicją, a następnie za pomocą jednej z aplikacji rozesłała je do znajomych. Pod fotografią napisała: „no to zamach na szkołę”. Bezmyślne zachowanie młodej kobiety uruchomiło działania Interpolu.

W niedzielę wieczorem jeden z użytkowników aplikacji internetowej do przesyłania zdjęć, udostępnił swoim znajomym fotografię z bronią i podpisem „no to zamach na szkołę”. Informacja, sugerująca groźbę zamachu terrorystycznego, błyskawicznie została zauważona przez  Interpol, międzynarodową organizację policji, który przekazał ją do oficera łącznikowego Komedy Głównej Policji.

Z informacji Interpolu wynikało, że post z pistoletami i amunicją został opublikowany przez osobę przebywającą na terenie Polski, w Zakopanem. Za pośrednictwem Komendy Głównej Policji informacja została przekazana do małopolskiej policji.

– Z uwagi na powagę sytuacji, policjanci bezzwłocznie podjęli intensywne, szeroko zakrojone czynności operacyjne, aby nie dopuścić do zagrożenia terrorystycznego. Do działań został włączony Wydział dw. z Cyberprzestępczością oraz Wydział Kryminalny Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie – przekazała małopolska policja.

Policjanci w ciągu kilku godzin wytypowali, a następnie weszli do mieszkania 19-letniej autorki zdjęcia. Dziewczyna nie kryła zdziwienia wizytą policjantów.

– Zdenerwowała się, gdy stróże prawa poinformowali ją o powodzie interwencji, czyli zdjęciu z bronią podpisanym „no to zamach na szkołę”. 19-latka przyznała się do wykonania tej fotografii i umieszczenia na niej treści sugerującej zamach na szkołę. Tłumaczyła swoje zachowanie wyłącznie chęcią zrobienia żartu. Dodała, że osobiście wykonała zdjęcie, a broń, która na nim widnieje to replika broni ostrej należąca do jej 17-letniego kolegi – dodaje policja.

Policjanci przeszukali mieszkanie nastolatki, w którym natrafili na niewielkie ilości marihuany. Dodatkowo zabezpieczyli należący do niej sprzęt teleinformatyczny. Następnie kryminalni udali się do domu właściciela pistoletów. Chłopak przyznał, że jest kolekcjonerem i posiada repliki broni ASG, które to sfotografowała 19-latka.

Policjanci zarekwirowali znajdujące się w mieszkaniu repliki pistoletów, w tym maszynowy PM, karabin szturmowy oraz amunicję. Sprawa posiadania narkotyków oraz groźby zamachu zostały przekazane do dalszego prowadzenia śledczym z Nowego Targu.

(fot. Policja, źródło Policja Małopolska)

Jeden komentarz

  1. 500 plusowe wychowanie