Piątek, 28 stycznia 202228/01/2022

Wjechała na tory i utknęła. Moment zderzenia z pociągiem zarejestrowała kamera WIDEO

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. opublikowały nagranie z niebezpiecznego zdarzenia, do którego doszło w miniony wtorek na przejeździe kolejowo-drogowym w miejscowości Rudzienice Suskie w województwie warmińsko-mazurskim.

Jak widać na nagraniu, kierująca autem osobowym włączyła kierunkowskaz i zjechała z jezdni na tory, w wyniku czego pojazd utknął na torach, blokując linię między Iławą Główną a Rudzienicami Suskimi.

Po chwili w auto osobowe uderzył nadjeżdżający pociąg. Na szczęście nikt nie został poszkodowany, jednak zdarzenie spowodowało 4-godzinną przerwę w ruchu pociągów na linii Olsztyn – Iława.

Jak pisze pod filmem w komentarzu jeden z maszynistów:

– BŁAGAM, jako maszynista – WYŁAMCIE rogatkę.

Wystarczy mocniej pchnąć: nawet nie musicie czekać do zamknięcia – wyłamcie ją wcześniej. Od zamknięcia rogatki do najechania pociągu dzieli Was i mnie ok. 11 sekund. Im wcześniej ją wyłamiecie tym wcześniej ja dostanę informację żeby zwolnić. Koszt mandatu jest znikomy w porównaniu do straty samochodu – a nie mówię już o stracie życia Waszego lub Waszych bliskich. A machanie maszyniście – tak samo jak i Wy w nocy zobaczycie cokolwiek w odległości kilkudziesięciu metrów tak i my widzimy. Dlatego najpierw wyłamanie rogatki potem 112 – to ocali i Wasze życie a być może i samochód – czytamy w jednym z komentarzy.

Z kolei PKP dodaje, że w tej sytuacji zabrakło właściwego zachowania. Zabrakło skorzystania z Żółtej Naklejki PLK – telefonu na numer alarmowy 112 i zgłoszenia zdarzenia.

– Przypominamy, że na każdym przejeździe kolejowo drogowym – również w Rudzienicach Suskich – umieszczone są Żółte Naklejki. Każda taka naklejka ma trzy ważne numery. To indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu – przekazały PKP Polskie Linie Kolejowe S. A.

Skorzystanie z żółtej naklejki i kontakt z numerem alarmowym 112 m. in. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach, pozwala uniknąć najgorszego scenariusza i uratować życie. Dzięki specjalnemu szybkiemu łączu możliwe jest wstrzymanie ruchu pociągów na linii kolejowej i wezwanie pomocy lub ograniczenie prędkości jazdy pociągów, żeby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i korzystającym z przejazdów.


(fot. wideo PKP)

ZOBACZ TAKŻE

2 komentarze

  1. hahaha ja prd uprawnienia zdobyte na tylnim siedzeniu hahaha

  2. „skręć w prawo” czyli kupa we łbie