Piątek, 27 maja 202227/05/2022

Rosja nie chce obierać ciał swoich zmarłych żołnierzy. „Nie wiem, jak to komentować”

„Rosja nadal nie odbiera ciał swoich zmarłych żołnierzy, które znajdują się w samochodach-chłodniach w pobliżu Kijowa. Jest ich ponad 250. Szczerze mówiąc nie wiem jak to komentować” – poinformował Anton Heraszczenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy.

Ponad 250 ciał rosyjskich żołnierzy poległych na Ukrainie złożono w piątek w wagonach-chłodniach w pobliżu Kijowa. Ciała zostały zebrane w obwodach kijowskim i czernihowskim. Władze Ukrainy chcą odesłać zwłoki do Rosji zgodnie z normami międzynarodowego prawa humanitarnego.

– Gdy aktywna faza konfliktu się kończy, strony muszą zwrócić ciała poległych wojskowych drugiemu krajowi.

Ukraina jest gotowa zwrócić ciała agresorowi – przekazał szef wydziału współpracy cywilno-wojskowej Ukrainy Wołodymyr Lamzin.

Władze Rosji wciąż jednak nie odbierają ciał swoich poległych żołnierzy.

– Rosja nadal nie odbiera ciał swoich zmarłych żołnierzy, które znajdują się w samochodach-chłodniach w pobliżu Kijowa . Jest ich ponad 250. Szczerze mówiąc nie wiem jak to komentować – napisał na Twitterze Anton Heraszczenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy.

Jak podał w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, do początku wojny zginęło już ponad 26 tys. rosyjskich żołnierzy. Według ostatnich danych Rosjan, z dnia 25 marca, na Ukrainie zginęło 1,3 rosyjskich żołnierzy.

(fot. Anton Heraszczenko

2 komentarze

  1. póki nie zostaną formalnie odebrani, to nie są martwi, a „zaginieni na polu walki”. statystyka inna, inne tłumaczenie się rodzinom.

  2. Miały być wiadomości z kraju