Czwartek, 01 czerwca 202301/06/2023

Chirurdzy usunęli pacjentce guz ważący 42 kg. „Ważył więcej, niż ona sama”

42 kilogramy – tyle ważył guz, który kilka dni temu lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze usunęli z brzucha pacjentki. „Podobno ważył więcej, niż ona sama. Niemożliwe? A jednak!” – przekazały władze szpitala.

Wiedząc o guzie w brzuchu pacjentka zdecydowała się na operację po 10 latach, gdy ten uniemożliwił jej chodzenie – powiedział szef chirurgii ogólnej i i onkologicznej dr hab. n. med. Dawid Murawa, który razem z zespołem podjął się operacji, trwającej ostatecznie 7 godzin. Jak dodał, konieczna była rekonstrukcja obustronna żył biodrowych zewnętrznych, a ubytek krwi sięgnął 8 litrów.

Wszystko wskazuje na to, że to największy guz, jaki został usunięty w polskim szpitalu.

W skomplikowanym zabiegu uczestniczyło wielu specjalistów z różnych dziedzin medycyny.

– Gratulujemy zespołowi bloku operacyjnego oraz oddziałowi chirurgii. Podziękowania, w imieniu prof. Murawy, ślemy także do innych naszych specjalistów – kardiologów, endokrynologów, czy anestezjologów, którzy przygotowali chorą do tej wymagającej operacji – czytamy na stronie szpitala.

Jak przekazali lekarze, kilka dni od zabiegu, pacjentka została przekazana z OIOM-u na Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, gdzie zjadła pierwszy, lekki posiłek.

(fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze)

Komentarze wyłączone