Wtorek, 28 marca 202328/03/2023

Twierdził, że ją kocha. Kobieta straciła kilkanaście tys. złotych

40-letnia Marta uwierzyła oszustowi i straciła kilkadziesiąt tys. złotych. „Jej smutna historia niech będzie ostrzeżeniem dla innych przed cyberoszustami, którzy rozkochują w sobie osoby, aby je potem wykorzystać” – napisała mazowiecka policja.

Do jednej z komend policji na terenie woj. mazowieckiego zgłosiła się kobieta, która poinformowała, iż padła ofiarą oszustwa. Z relacji, 40-latki wynikało, że poznała w sieci mężczyznę, który po kilku dniach znajomości twierdził, że zakochał się w niej i planuje wysłać jej paczę z prezentami.

– Na początku stycznia założyłam konto na portalu społecznościowym. Szybko odezwał się do mnie mężczyzna o tajemniczym imieniu Will, zapraszając do rozmowy. Na początku pisał do mnie po angielsku, niestety nie znam tego języka więc, gdy tylko przywitałam się słowem „cześć”, Will napisał, że z pomocą funkcji tłumacza też będzie używał polskiego. Will pisał, że jest Amerykaninem, ale obecnie mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii. Pisaliśmy do siebie niemal codziennie głównie o życiu.

Po jakimś czasie Will zaczął mnie komplementować, pisząc, że jestem piękna i zakochał się we mnie. Po kilku dniach od zawarcia znajomości, było to w weekend napisał do mnie, że jedzie na zakupy do centrum handlowego, ponieważ chce mi zrobić prezent. Stwierdził, że przygotuje paczkę, którą do mnie prześle. Nie zgodziłam się na taki prezent, lecz on się uparł. Wysyłał mi zdjęcia prezentów, najpierw była to maskotka. Poprosił o adres, na jaki może go przesłać, uległam i podałam adres. Jeszcze tego samego dnia wieczorem dostałam kolejne zdjęcia prezentów m.in. odzież, obuwie, biżuterię oraz pieniądze. Byłam zaskoczona jego hojnością i kategorycznie odmówiłam przyjęcia takich podarunków. Jednak on upierał się, twierdząc, że już nadał paczkę. Na dowód tego przesłał mi potwierdzenie o nadaniu przesyłki w firmie kurierskiej w obcym języku.

W poniedziałek wcześnie rano napisał do mnie, że powinnam już otrzymać paczkę, o czym firma kurierska powiadamia e-mailem. Sprawdziłam pocztę, faktycznie dotarł do mnie e-mail od jakiejś firmy kurierskiej, że paczka została wstrzymana z uwagi na przekroczoną wagę. Mogłam ją otrzymać pod warunkiem wpłaty bezzwrotnej kaucji w kwocie ponad 1000 amerykańskich dolarów (ponad 5000zł). Wtedy napisałam do Willa, że nie mam takiej kwoty. Ten stwierdził, że ponieważ jest to przesyłka międzynarodowa, to nie może do niego wrócić. Poprosiłam go o podanie jego e-maila, aby przesłać te wiadomości od firmy kurierskiej. Nadal twierdził, że muszę wpłacić pieniądze aby otrzymać paczkę. Potem ponownie otrzymałam wiadomości poprzez komunikator od firmy kurierskiej o przekroczonej wadze paczki oraz ubezpieczeniu. W tych wiadomościach był też nr rachunku bankowego, w końcu postanowiłam wpłacić ponad 5000zł. Potwierdzenie przelewu przesłałam do firmy kurierskiej, poprosili, aby czekać. Następnie otrzymałam od tej firmy kurierskiej kolejną wiadomość, że jest pewien problem. W paczce są pieniądze więc, aby uniknąć problemów z polskimi celnikami powinnam wpłacić ponad 3000 amerykańskich dolarów (około 13000zł). To miało mnie uchronić przed zarzutem prania „brudnych pieniędzy”. Pisałam do Willa, że nie mam takiej kwoty. Wówczas stwierdził, że wpłaci połowę, na dowód tego przesłał mi potwierdzenie. Ostatecznie zdecydowałam się wpłacić resztę tj. ponad 6000zł na ten sam rachunek firmy kurierskiej. Gdy zrobiłam drugi przelew, zaczęłam się denerwować i nagle uświadomiłam sobie, że zostałam oszukana. Napisałam o tym do Willa, jednak on przestał odpowiadać na moje wiadomości. W ten sposób straciłam kilkanaście tysięcy złotych.  Marta, lat 40

(fot. Policja Mazowiecka, źródło Policja Mazowiecka)

4 komentarze

  1. Chachachachach!!! Ameryhański książę, ksieciunio, lekarz, żołnierz, czy inny maczo superbohater, piękny, boski, młody i bogaty, zakochany w podstarzałych, niezbyt urodziwych kobietach z nudnym życiem.
    A one w to wierzą! 😱 😳 No to masz „przygodę życia” i wielkie laf story. Chachachachach. 😂😂😂😂 Ale zrobiliście mi dzień. Jak już myślę, że głupszym się być nie da, zawsze wyprowadzicie mnie z błędu. Nawet moja mama emerytka nie da się zrobić takiemu frajerowi. 😏

    🤭

  2. Taksietylkopytam

    Jak można być tak głupim?

  3. Padłem. Leżę i kwiczę ze śmiechu. Ile jaj matka musiała wapna zeżreć, by takiego pustaka urodzić?

  4. mieszkałem w GB, Norwegii, Niemczech i nigdzie tego nie ma, w erze komputerów namierzają, skutecznie karzą złodziei. Dlaczego u nas tak nie ma, leniwi czy niedouczeni ? Rozumiem że dużych afer nie tykają bo wierchuszki karać nie wolno tylko jakieś nieskuteczne pokazówki, komisje, śmiech na sali.