Piątek, 03 maja 202403/05/2024

Jest akt oskarżenia za znęcanie się nad psem. Kobieta nie przyznała się do winy ZDJĘCIA

Sprawa znęcania się nad psem przez 33-letnią mieszkankę gminy Jarocin została zakończona aktem oskarżenia. Jak informują policjanci, kobieta przetrzymywała psa w skrajnie zaniedbanych warunkach, w kojcu pełnym odchodów i bez stałego dostępu do świeżej wody czy jedzenia. 33-latka nie przyznała się do winy.

Policjanci udzielili wsparcia pracownikom Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Radlinie oraz lokalnej organizacji TOZ, podczas odbioru psa typu owczarek niemiecki, w dniu 2 lutego tego roku.

Na miejscu, widok nie pozostawiał wątpliwości, że warunki, w jakich zwierzę przebywało, były skandaliczne wyjaśniają policjanci. Pies był przetrzymywany na terenie niezamieszkałej posesji, w „kojcu” pełnym nieposprzątanych odchodów. Zwierzę nie miało stałego dostępu do czystej wody oraz regularnego żywienia.

Suczka o imieniu Saba, cierpiąca na poważny niedowład tylnych łap i zapalenie ucha, została zabezpieczona w schronisku i poddana opiece weterynaryjnej, a policjanci wszczęli dochodzenie dotyczące znęcania się nad zwierzętami.

Ostatecznie, śledczy przedstawili zarzut 33-letniej kobiecie, mieszkance gminy Jarocin, w związku z maltretowaniem psa, za co zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt, grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat. Sąd może także orzec przepadek zwierzęcia. Akt oskarżenia został już przekazany do Sądu w Jarocinie. Kobieta nie przyznała się do winy.

Policjanci orzypominają, że zgodnie z art. 35 Ustawy o ochronie zwierząt:

1. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art.6. wyłączenia zakazu zabijania zwierząt, zakaz znęcania się nad zwierzętami ust. 1, art. 33 zasady uśmiercania zwierząt lub art. 34 uśmiercanie zwierząt w ubojni ust. 1–4 podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

1a. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem.

2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 1a działa ze szczególnym okrucieństwem
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

3. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2 sąd orzeka przepadek zwierzęcia, jeżeli sprawca jest jego właścicielem.

3a. Sąd może orzec tytułem środka karnego zakaz posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt w razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 lub 1a.

3b. Sąd orzeka tytułem środka karnego zakaz posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt w razie skazania za przestępstwo określone w ust. 2.

5. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2, sąd orzeka nawiązkę w wysokości od 1000 zł do 100 000 zł na wskazany cel związany z ochroną zwierząt.

(fot. źródło KPP Jarocin)

Jeden komentarz

  1. Kobieta? Niemożliwe.