Piątek, 23 lutego 202423/02/2024

Dziewczynka w oknie życia w Łomży. „Była zdrowa i uśmiechnięta”

W oknie życia znajdującym się przy klasztorze Sióstr Benedyktynek w Łomży w woj. podlaskim znaleziono dziewczynkę. Jest to drugie dziecko, które trafiło do łomżyńskiego okna życia.

W poniedziałek przed południem, w oknie życia w Domu Zakonnym Sióstr Benedyktynek przy ul. Dwornej 32 w Łomży rozległ się alarm. Okazało, że w oknie znajduje się dziewczynka. Jak przekazał portalowi mylomża.pl ks. Jacek Kotowski „była zdrowa i uśmiechnięta”.

Jak zwykle w takich sytuacjach na miejsce została wezwana policja oraz zespół ratownictwa medycznego, który przetransportował dziecko do szpitala. Po badaniach dziecko kierowane jest do pogotowia rodzinnego. Równolegle uruchamiana jest procedura ustalenia tożsamości i droga adopcyjna. Dzieci z okna mogą szybko trafić do adopcji, a w czasie procedury adopcyjnej przebywają już u nowej rodziny co zapobiega chorobie sierocej.

Dziewczynka, która trafiła do łomżyńskiego okna życia to drugie uratowane dziecko w tym miejscu. Pierwsze trafiło tam 28 kwietnia 2014 roku.

Okno życia to specjalnie przygotowane miejsce, w którym każda matka, która nie może lub nie chce opiekować się swoim nowonarodzonym dzieckiem może anonimowo zostawić je, nie narażając go lub siebie na niebezpieczeństwo.

Okno życia otwiera się od zewnątrz. W środku jest miejsce odpowiednio nagrzane i wentylowane na pozostawienie niemowlęcia. Po otwarciu okna uruchamiana jest sygnalizacja, która dyskretnie i bezpiecznie wzywa znajdujących się w pobliżu opiekunów.

(fot. ilustracyjne Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Łomżyńskiej)