15 lat od tragedii smoleńskiej. Pamięć, pytania i trwała rana w polskiej historii. Prezydent oddaje hołd ofiarom 10:04 10-04-2025

Katastrofa rządowego samolotu Tu-154M, lecącego na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę zbrodni katyńskiej, wstrząsnęła Polską i całym światem. Śmierć tak wielu wybitnych osobistości w jednej chwili była bezprecedensowym ciosem dla narodu. Wśród ofiar znaleźli się m.in. wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, szefowie instytucji państwowych, duchowni oraz przedstawiciele rodzin katyńskich.
W 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej Prezydent Andrzej Duda oddaje hołd jej ofiarom. Rano wziął udział w Mszy Świętej w Krypcie na Wawelu w Krakowie. Złożył także wieniec przed sarkofagiem śp. Lecha i Marii Kaczyńskich.
– Cały czas, kiedy zamknę oczy, to widzę tę Salę Chorągwianą na parterze, gdzie wtedy stały trumny naszych przyjaciół, którzy zginęli, przy których siedzieli ich najbliżsi. Wciąż widzę trumny Pary Prezydenckiej w Sali Kolumnowej, wciąż widzę tych ludzi, którzy przychodzili wtedy by ich pożegnać, by oddać im hołd i by im podziękować za wierną służbę Ojczyźnie – wspominał Prezydent Andrzej Duda.
Prezydent co roku bierze udział w uroczystościach upamiętniających Ofiary tej katastrofy. W krypcie Katedry na Wawelu pod Wieżą Srebrnych Dzwonów uczestniczy we mszy świętej oraz składa kwiaty przed sarkofagiem śp. Marii i Lecha Kaczyńskich. Odwiedza również miejsce pochówku śp. Ryszarda Kaczorowskiego – ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie, w Krypcie Wielkich Polaków na terenie Świątyni Opatrzności Bożej. Tego dnia również w innych miejscach w kraju, m.in. w Krakowie i Warszawie, oddawany jest hołd ofiarom 10 kwietnia 2010 roku.
Od 15 lat pamięć o ofiarach jest pielęgnowana poprzez liczne uroczystości, msze święte, apele pamięci i składanie kwiatów pod pomnikami. W całym kraju organizowane są wydarzenia przypominające o tamtych tragicznych wydarzeniach i oddające hołd zmarłym.
Jednakże, mimo upływu czasu, katastrofa smoleńska wciąż pozostaje źródłem głębokich podziałów w polskim społeczeństwie. Kontrowersje wokół przyczyn tragedii i przebiegu śledztw prowadzonych zarówno w Polsce, jak i w Rosji, nie ustają. Różne raporty i ekspertyzy przedstawiają odmienne wnioski, co utrudnia osiągnięcie powszechnego konsensusu co do okoliczności katastrofy.
– Ze zbrodnią katyńską już na zawsze nierozerwalnie związana jest katastrofa smoleńska – największa tragedia w powojennej historii Polski. W Smoleńsku, podobnie jak w Katyniu, zginęły polskie elity – zaznaczył Prezydent w swoim przemówieniu.
Dla wielu rodzin ofiar, 15. rocznica jest kolejnym bolesnym przypomnieniem o stracie najbliższych i o braku jednoznacznych odpowiedzi na dręczące ich pytania. Apelują oni o dalsze rzetelne wyjaśnienie wszystkich okoliczności tragedii i o poszanowanie pamięci zmarłych.
W dzisiejszym dniu, niezależnie od różnic w ocenie przyczyn katastrofy, Polacy jednoczą się w pamięci o tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem. Jest to czas zadumy nad kruchością życia, nad znaczeniem pamięci historycznej i nad potrzebą budowania wspólnoty ponad podziałami.
Tragedia smoleńska na trwałe wpisała się w historię Polski, pozostawiając głęboką ranę w sercach wielu Polaków. Pamięć o ofiarach pozostanie żywa, a dążenie do pełnego wyjaśnienia okoliczności tej katastrofy – dla wielu – wciąż pozostaje niezakończonym rozdziałem. Dziś, w 15. rocznicę, składamy hołd wszystkim, którzy zginęli, i łączymy się w bólu z ich rodzinami.
(fot. Grzegorz Jakubowski/ KPRP)