Sobota, 18 lipca 202618/07/2026

Nielegalny biznes Ukraińców zlikwidowany przez Straż Graniczną WIDEO

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Braniewie ujawnili działalność zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się ułatwianiem cudzoziemcom nielegalnego przekroczenia granicy państwowej oraz pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście.

1 października w Gdyni funkcjonariusze zatrzymali małżeństwo obywateli Ukrainy – 44-letniego mężczyznę i 42-letnią kobietę, posiadających polskie karty pobytu. Podczas działań operacyjnych zabezpieczono telefony komórkowe, nośniki pamięci oraz karty płatnicze należące do różnych osób. W toku przeszukania ujawniono także konto kryptowalutowe z kwotą ponad 6 300 dolarów amerykańskich oraz gotówkę w wysokości 22 630 zł, 4 278 USD i 935 euro.

Tego samego dnia, w ramach pomocy prawnej, funkcjonariusze z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w Przemyślu 51-letnią obywatelkę Ukrainy powiązaną z procederem.

2 października wszyscy zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście, gdzie przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Śledczy ustalili, że członkowie grupy rejestrowali w Polsce fikcyjne spółki, a następnie w imieniu ich właścicieli składali wnioski o rejestrację oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom. Dzięki temu umożliwili nielegalne przekroczenie granicy 134 obywatelom Białorusi oraz pobyt na terenie Polski 839 obywatelom Ukrainy i 2 obywatelom Gruzji.

Decyzją sądu zatrzymani obywatele Ukrainy spędzą najbliższe trzy miesiące w areszcie.

Śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy PSG w Braniewie nadal trwa. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

(fot. SG, źródło SG)

Jeden komentarz

  1. POmoc sąsiedzka w POdzięce za przytulenie w Polsce – takie „biedaki” .